Ömer Faruk Eminağaoğlu Çankaya Belediye Başkan (A) Adaylığı başvurusunu yapıyor.

Ömer Faruk Eminağaoğlu Çankaya Belediye Başkan (A) Adaylığı başvurusunu yapıyor.
Yayınlama: 27.11.2023 20:17
A+
A-

YARSAV Kurucu Başkanı,hukukçu ve siyasetçi Ömer Faruk Eminağaoğlu 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’den Ankara’nın Çankaya ilçesinden Belediye Başkan aday adayı olacağını açıklamıştı.

28 Kasım 2023 Salı günü (yarın)saat 16:00’da CHP Çankaya İlçe başkanlığına giderek resmi başvurusunu yapacak olan Eminağaoğlu yaptığı açıklamada “Partililerimiz, yol arkadaşlarımız, dostlarımız davetlidir” ifadelerini kullandı.

Editör Notu:(CHP Çankaya İlçe Başkanlığı, Necatibey Caddesi, No: 38/20 Çankaya-Ankara adresinde)

2015’ten bu yana CHP üyesi olan Ömer Faruk Eminağaoğlu, genel seçimlerde İstanbul ve Artvin için milletvekili adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Ömer Faruk Eminağaoğlu hakimlik ve savcılık yaptığı dönemde FETÖ terör örgütü ve AKP’nin hedefinde oldu ve en çok yargılanan ve hakkında soruşturma açılan Hakim-Savcı olarak tarihe geçti.

Ogün Samast tarafından öldürülen Hrant Dink’in suçlandığı dosyada Dink’in suçsuz olduğunu belirten tek Cumhuriyet savcısıydı.
Günümüzün DEVA Partisi milletvekili olan eski AKP’li Sadullah Ergin’in Adalet bakanı olduğu dönemde, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmaya yönelik çabalara karşı en çok mücadele veren savcı oldu.Eminağaoğlu bu nedenle birçok kez sürgün edildi.

ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU KİMDİR?

1967 yılında Artvin’de doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yurdun birçok yerinde ve Yargıtay’da yargıçlık ve Cumhuriyet savcılığı görevi yaptı. Halen Ankara’da avukatlık yapmaktadır.

Türkiye’de yargıç ve savcıların örgütlenmesinde bir ilk olan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’ni kurdu. Kısa adı YARSAV olan Birliğin kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yaptı.

Türkiye’de yargıç ve savcıların ilk sendikası olan YARGI-SEN’in kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yaptı. Bu sendika kapatılınca, halen yargıç ve cumhuriyet savcılarının tek sendikası olan Yargıçlar Sendikası’nın kuruluşunda yer aldı ve kurucu başkanlığını ve bir dönem de başkanlığını yaptı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı yaptı. Birçok demokratik kitle örgütünün organlarında görev aldı. Halen birçok demokratik kitle örgütünde üyeliği devam etmektedir.

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi