Özel,Erdoğan’a seslendi “Aklını başına alsın, biz buradayız”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin zayıflatacak herhangi bir karara karşı en ufak bir esneme göstermeyeceklerini vurguladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Özel, “Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada” dedi.

Özel,Erdoğan’a seslendi “Aklını başına alsın, biz buradayız”
Yayınlama: 12.11.2023 16:32
A+
A-

Partisinin Hatay Dörtyol ilçe başkanlığında yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

Özel, Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini sınırlamaya yönelik yasa tasarısı hazırlığı konusundaki soru üzerine, Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak herhangi bir karara karşı en ufak bir esneme göstermeyeceklerinin altını çizdi. Özel, Erdoğan’a seslenerek “Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada” dedi.

Özgür Özel şunları söyledi:
“Bizde Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurunun önünü tıkayan ya da Anayasa Mahkemesi’nin zayıflatacak bir anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok. Ne yaparlarsa yapsınlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda en ufak bir esneme olması mümkün değildir.

Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Ama bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor. Bugün Anayasa Mahkemesi ile kavga ediyorlar ya Anayasa Mahkemesi’nde buluna 15 üyenin 10’unu sadece kendisi geri kalanın 5’ini de partisi atadı zaten.

Ahmet Necdet Sezer’den kalan AYM üyesi bulunmuyor. Kendi atadıkları ile de çatışmaya başladı. Bundan sonraki süreçte bu ülkenin adına demokrasi demezler. Şu anda yapmaya çalıştığı anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimidir. Eğer topla tüfekle yapılıyorsa askeri darbedir, bu şekilde yapılıyorsa da sivil darbedir. Devletin tepesindeki Cumhurbaşkanının kriz çıkardığı nerede görülmüş! Bir partinin genel başkanı olduğu için kriz çıkarıyor. Yeni krizlerle de kendisine fırsat yaratmaya çalışıyor. Buna Meclis’te direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikensiz bir gül bahçesinde bunu yapacağını düşünmesine kesinlikle geçit vermiyoruz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada.”

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi