Pentagon’un Montrö’yü gündeme getirdiği iddiaları ile ilgili Türker Ertürk’ten dikkat çeken açıklama

Pentagon’un Montrö’yü gündeme getirdiği iddiaları ile ilgili Türker Ertürk’ten dikkat çeken açıklama
Yayınlama: 24.01.2024 23:52
A+
A-

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Montrö antlaşmasını gündeme getirdiği ve Boğazların açılması için Türkiye ile çalışmaya hazır oldukları iddia edildi.

harici.com.tr‘ sitesinin yaptığı habere göre “ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Celeste Wallander, Ukrayna’daki mevcut durumu göz önüne alarak boğazların yeniden açılması konusunda Türkiye ile birlikte çalışmaya istekli olduğu iddia edilirken “Wallander, dün Kiev’e silah ve askeri teçhizat sevkiyatını koordine etmek üzere Batı tarafından kurulan temas grubunun olağan toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye de dahil olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle, Türkiye’nin karar verdiği ve Montrö Sözleşmesi’nin bir nevi vekili olarak Montrö Sözleşmesi’nin bu hükmüne başvurduğu çatışma durumundan uzaklaşabileceğimiz koşullar üzerinde çalışmak istiyoruz,” ifadeleri kullanıldı.

‘MONTRÖ İŞİ KASABA SİYASETÇİLİĞİNE BENZEMEZ SAVAŞ ÇIKARTIR.’

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından yaptığı konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Ertürk “Montrö işi kasaba siyasetçiliğine benzemez savaş çıkartır” başlığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Haber doğru olamayabilir, asparagas ve manipülatif olabilir. Eğer doğruysa şaşırmadım çünkü daha önce yazmış ve ekranlarda anlatmıştım; Montrö’yi değiştirmek ABD’nin eskiden beri gelen Karadeniz için en büyük hedefi.

ABD için bu hedefe yönelik en uygun zaman dilimindeyiz. Çünkü Türkiye ekonomik olarak iflas etmiş durumda, harıl harıl para arıyor bulamıyor ve ayrıca seçimler öncesinde iktidarın ABD’ye karşı manevra yapabilecek ve koz kullanabilecek gücü ve imkanı yok.

Zeten iktidar yetkili ağızlarından birisi aracılığı ile “Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği gibi Montrö’den çekilebileceği” mesajını ABD’ye dolaylı olarak vermişti ve karşı taraf bunu not etmişti.

Hatta sonrasında “Montrö Türkiye’nin güvenliği ve egemenliği için yaşamsal derecede önemlidir” diyen 103 Amiraline operasyon yaptırarak Montrö konusunda pazarlık yapılabileceği ve tavizkar olunabileceği algısını ama bilinçli ama bilinçsiz ABD tarafında yaratmıştı.

Kapalı kapılar ardında bu konuda bir görüşme yok ise ABD’nin bu çıkışı;iktidarın yarattığı bu algıdan, Türkiye’nin iflas etmiş olma durumunu istismar edebilme fırsatçılığından, Rusya’ya karşı sürdürülen vekalet savaşını tırmandırma planından ve bu savaşa Türkiye’yi de dahil edebilme arzusundan kaynaklanmaktadır.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi