Prof.Dr.Gökhan Çapoğlu:Haziran 2023’de Zamanında Yapılacak Seçimde Erdoğan Aday Olamaz!

Prof.Dr.Gökhan Çapoğlu:Haziran 2023’de Zamanında Yapılacak Seçimde Erdoğan Aday Olamaz!
Yayınlama: 12.06.2022 22:01
A+
A-

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda 2023 Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı.

BugünVan’da gençlerle bir araya gelen  Erdoğan, “Bazıları merak ediyor, Bay Kemal. ‘Seçim tarihini açıkla’ diyor. Neyi açıklayacağım? Önümüzdeki sene haziran ayında seçim var. Erken seçim olmayacak. Kendini buna hazırla” ifadelerini kullandı.

“HAZİRAN 2023’DE ZAMANINDA YAPILACAK SEÇİMDE TAYYİP ERDOĞAN ADAY OLAMAZ!”

Geçtiğimiz günlerde Atatürk Cumhuriyeti’ni Yeniden Kurmak” başlıklı kitabı okuyucusuyla buluşan İktisatçı ve Siyasetçi Prof.Dr.Gökhan Çapoğlu Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı ile ilgili Medya Siyaset Yayın Grubu Murat Selamoğlu’na yaptığı açıklamada “Haziran 2023’de Zamanında Yapılacak Seçimde Tayyip Erdoğan Aday Olamaz!” dedi.

Çapoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tayyip Erdoğan seçimlerin zamanında yani  Haziran 2023’de yapılacağını sürekli vurguluyor. Ancak Anayasanın 101.maddesine göre “Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Tayyip Erdoğan’ın,  2014 ve 2018 yıllarında olmak üzere iki defa Cumhurbaşkanı  seçildiği için,  Haziran 2023’de yapılacak bir seçimde üçüncü defa seçilmek için aday olması anayasaya göre mümkün değildir.

Bunun istisnası zamanından önce yapılacak bir seçime TBMM tarafından karar verilmesi durumudur. Nitekim Anayasanın 116. Maddesine göre “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde  Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde , Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”

O zaman Tayyip Erdoğan’ın  anayasayı bir kez daha ihlal etmeyi zorlaması anlaşılır bir taktik değildir.  Çünkü Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması  konusunda tartışmalar bir açıklığa kavuşmamıştır. Eğer ileride Tayyip Erdoğan’ının üniversite mezunu olmadığı ortaya çıkarsa yaptığı bütün işlemler hükümsüz sayılacak, bütün haklarını kaybettiği gibi bu konuda yargılama konusu da ortaya çıkacaktır.

Ayrıca 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan anayasa referandumunda Yüksek Seçim Kurulu  oylama devam ederken  mühürsüz zarf ve oyları geçerli sayması açıkça suç teşkil ettiği gibi, Anayasa değişikliklerini hükümsüz kılmıştır. Yani aslında bugünkü başkanlık uygulamaları anayasal dayanaktan yoksundur ve geçersizdir. Başta o günkü Yüksek Seçim Kurulu üyeleri ve hükümsüz bir Anayasa maddelerine göre işlemlerde bulunanlar yargı önünde hesap vereceklerdir.

Bu hukuksuzluklara yenilerini eklemek hiç kimseye yarar sağlamayacaktır. İçinde bulunduğumuz ve gittikçe derinleşen toplumsal çöküşün patlamaya dönüşmesi kimseye yarar sağlamayacaktır. Karanlık hesaplar içinde bulunanlar hukuktan ayrılmanın bedelini her zaman ödemişlerdir. Topluma artık daha fazla bedel ödetmenin kimseye de yararı yoktur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.