Rahim Cavadbeyli’nin Türkiye’deki Oturum İzninin iptaline İYİ Partiden tepki

Rahim Cavadbeyli’nin Türkiye’deki Oturum İzninin iptaline İYİ Partiden tepki
Yayınlama: 01.08.2022 19:17
A+
A-

Hakkında İran’da idam kararı bulunan Güney Azerbaycanlı Rahim Cavadbeyli’nin Türkiye’deki oturum izninin iptal edildiği iddia edildi.

İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığınca Rahim Cavadbeyli’nin oturma izninin iptal edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada “İktidarın öz yurdunda garip hissettirme çalışmalarına karşı İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı olarak Cavadbeyli’nin davasında yanında olduğumuzu, haklıya hakkının tesliminin en kısa sürede verilmesi için her zaman mücadele edeceğimizi siz değerli kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadeleri kullanıldı.

İşte o açıklama:

“Güney Azerbaycan Türklerinden tarihçi, akademisyen, Türk aydını; bilim, irfan, mücadele ve düşüncenin önde gelen isimlerinden Rahim Cavadbeyli’nin Türkiye’deki oturma izninin iptal edilmesi ve ülkesine geri gönderilme düşüncesi gündemimizdedir.

2013 yılından beri ülkemizde yaşayan değerli kalem sahibi Cavadbeyli’ye Türk vatandaşlığı verilmesi söz konusu olması gerekirken; sınır dışı edilme baskısının hangi amaca hizmet ettiğinin açıklanmasını yetkililerden önemle beklemekteyiz.

Ana maddesi Türklük olan, yıllarca Türk Dünyası’na hizmet eden değerli ilim insanı Cavadbeyli’ye; hukukçu ve araştırmacı olarak ürettiği yüzlerce makale, araştırma ve öneriden sonra vatandaşlık vermek yerine kendisinin mahkeme kapılarında gezdirilmesinin nedenini sorguluyor, soruyoruz.

Türk vatandaşlığını belirledikleri dolar karşılığında hava limanlarında hediye eden bir yönetim anlayışının,Cavadbeyli gibi bir değerin oturma iznini hangi sebep veya sebepler ile iptal ettiğini kamuoyuna açıklaması gerekir.

Türkiye Türklerin umudu, ana yurdudur. Türk dışında her millete kayıtlı kayıtsız sınır kapılarını açan iktidarın; ömrünü Türk kültürüne hizmete adayan Cavadbeyli’ye yaptığı haksızlığı İYİ Parti olarak şiddetle kınıyoruz.

İktidarın öz yurdunda garip hissettirme çalışmalarına karşı İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı olarak Cavadbeyli’nin davasında yanında olduğumuzu, haklıya hakkının tesliminin en kısa sürede verilmesi için her zaman mücadele edeceğimizi siz değerli kamuoyuna saygıyla bildiririz.

İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi