SADAT ile ilgili yasa teklifine susanlar genel başkanlığa aday olamaz

SADAT ile ilgili yasa teklifine susanlar genel başkanlığa aday olamaz
Yayınlama: 21.08.2023 23:21
Düzenleme: 21.08.2023 23:20
A+
A-

13 Mayıs 2022 tarihinde CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup partili ile birlikte SADAT’ın kapısına dayandı.

İçeri alınmadılar.

Dış kapının önünde bir açıklama yaptılar.

Yapılan açıklamada, SADAT’ın 2023’tekiseçimlerle ilgili olarak seçim güvenliği kon6sunda ciddi tehdit oluşturduğu, bu örgütün, gayri nizami harp eğitimi verdiği de beyan edildi.

AKP, konu hakkında susmayı tercih etti, daha sonrada SADAT’ın sonuçta bir ticari kuruluş olduğunu açıklamakla yetindi.

SADAT, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli tuğgeneral Ahmet Tanrıverdi tarafından kuruldu.

Ahmet Tanrıverdi 8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’nda da görevlendirildi.

SADAT’ın üzerine ciddi olarak gittiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu dahil CHP yönetiminden beklenen, AKP’nin SADAT ile ilişkilerinin olmadığını açıklaması karşısında, buna ortam sağlayan, bu yalanlayan belgeleri de sunmaları, bu ilişkiyi ortaya koymaları idi, ancak öyle olmadı.

2016 yılında AKP milletvekili Reşat Petek, SADAT’ın kamuoyunda eleştirilen ve yasal olmayan faaliyetlerine zemin yaratacak yasa teklifi bile hazırlamış ve TBMM’ye sunmuştu. (24.3.2016 tarih ve 122 sayılı teklif)

 5 Nisan 2017 tarihli Akit Gazetesi’nde Vehbi Kara köşesindeki yazısında, Reşat Petek’in açık adlarını yazmadan sunduğu bazı tekliflerden de söz ediyordu.

SADAT’ın kapısını dayanan parti yöneticileri, TBMM’ye sunulmuş olan ve SADAT’ı doğrudan ilgilendiren yasa teklifini ellerine alarak, kamuoyu önünde bu metni sallayıp AKP’lilere peki bu nedir demiyordu.

Bu teklif görmezden geliniyor, kamuoyu önünde kimse bu konuda ağzını açmıyordu.

İlkesellik deniliyorsa, adımları eksik atmamak gerekmiyor mu…

TBMM’nin yasa tekliflerinin yer aldığı web sayfasında, TBMM’ye sunulan yasa teklifleri yer alırken, Reşat Petek’in bu konuda 24.3.2016 tarih ve 122 sayılı olarak birlikte sunduğu, “Harp Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun İle Savunma Sanayii Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve gerekçesi”ne ilginçtir ki TBMM web sayfasından kaldırtılmıştı…

TBMM’ye sunulan yasa teklifleri ister yasalaşsın ister yasalaşmasın kadük olsun, bu web sayfasından söz konusu tekliflere ulaşılabilmekte iken, bu yasa teklifine ise bu durum karşısında artık TBMM sayfasından ulaşabilmek mümkün değildi.

Böyle bir adım atmanın gerekçesi ne olabilirdi ki…

Yasa teklifinin TBMM web sayfasında olmadığını görmem karşısında, CHP genel başkanına Reşat Petek imzalı metni ilettiğimde, kuşkusuz herkes gibi benim de genel başkandan beklentim, nasıl SADAT’ın önüne gitti ve kapısına dayandı ise, aynı anlayışla TBMM Başkanlığının da üzerine gitmesi ve kamuoyu önünde bunun hesabını sorması, söz konusu metni TBMM Başkanlığındanedinmesi iken, ilettiğim bilgi ve belgeler karşısında ortaya çıkan sessizlik ve suskunluk hala devam ediyor…

Bu durum CHP yönetiminin muhalefet ve mücadelesinin son derece etkisiz ve yetersiz olduğunu bir kez daha göstermesi yönünden tüm heyecanımı tamamen kaçırdı ki, aynı duygulara kapılmayan bir CHP’li olabilir mi…

SADAT’ın kapısına dayanan irade ve yönetim, bireysellik değil İlkesellik diyorsa, yapması gereken susmak olabilir mi…

Susanlar ve sessiz kalanlar, yarınlar için varım diyebilir mi…

İlke elbette ilke…

Parti’de de Ülke’de de

Hukuk ve demokrasiyle.

YARSAV Kurucu Başkanı. Hukukçu
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.