Sinsi tırmandırma stratejisi | Türker Ertürk Yazdı

Sinsi tırmandırma stratejisi | Türker Ertürk Yazdı
Yayınlama: 11.01.2024 13:49
A+
A-

Sinsi Tırmandırma Stratejisi; üniter-laik-demokratik-hukuk devletini yıkmak için uygulan yol, yöntem ve girişimlerdir.

Sinsi Tırmandırma; bir defada ani olarak gerçekleştirilmesi halinde ortaya çıkabilecek öngörülemeyen (Gezi eylemleri gibi) tepkilerin doğma olasılığını yok etmek amacına yönelik bir stratejidir.

Sinsi Tırmandırma Stratejisi’nin etkili araçlarından birisi de süreci bir bütün olarak anlayarak savunma hattı kurabilecek kişi ve kurumlara fırsat verilmemesi ve yaşamakta olduğumuz kültürel ve siyasi bölünme ve nihayet coğrafi parçalanma sürecini durdurabilecek çözümlerin itibarsızlaştırılması, düşmanlaştırılması ve caydırılmasıdır.

Uzun süredir “başarıyla” uygulanan bu stratejinin özü; ‘’alıştırma yoluyla karşı çıkabilecek kesimlerin duyarlık eşiğini yükseltmek; tolere edilebilir tepkinin biraz üstü gelirse -sadece görüntüyü kurtaracak kadar- küçük bir adım geriye; sonra tekrar ileriye ama daima ileriye gitmek” şeklinde özetlenebilir.

Sinsi Tırmandırma Stratejisi‘nin bir olmazsa olmazı da olağan yaşamın sıradanlığının devamıdır. Çocuklar okula, erkekler işe ve yaşamın zorluklarıyla mücadelenin olağan akışı sinsi tırmandırmanın en güçlü yardımcısıdır. Çünkü insanlar olağan akışa ve olağan akışta giderek kurum ve kişilere bağımlılığa dönüşür.

Sinsi Tırmandırma Stratejisi’nin bir diğer olmazsa olmazı, zorunlu unutturma’dır. Her tırmandırıcı adımın hemen ardından, yeni bir adım geldiği için toplum zorunlu olarak son adıma yoğunlaşır. “Unutmayacağız, unutturmayacağız” sloganı sürecin acımasızlığını ama gerçekliğini göstermektedir.

Problemi çözmek için öncelikle anlamak ve halen içinde bulunduğumuz süreci kavramak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar