Türker Ertürk: Sondaj ve sismik gemilerimiz Akdeniz’i terk ediyor. Daha doğrusu terk emri veriliyor.

Türker Ertürk: Sondaj ve sismik gemilerimiz Akdeniz’i terk ediyor. Daha doğrusu terk emri veriliyor.
Yayınlama: 21.02.2024 20:39
A+
A-

Somali Bakanlar Kurulu bugün;Türkiye’ye Somali’nin karasuları üzerindeki faaliyetleri için tam yetki veren 10 yıllık Deniz Güvenliği Anlaşmasını onayladı. Devlet Başkanı Hassan Mohamud Türkiye’nin Somali’nin deniz güvenliğini devralacağını doğruladı.

“SONDAJ VE SİSMİK GEMİLERİMİZ AKDENİZ’İ TERK EDİYOR. DAHA DOĞRUSU TERK EMRİ VERİLİYOR”

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından “Sondaj ve sismik gemilerimiz Akdeniz’i terk ediyor. Daha doğrusu terk emri veriliyor.” başlığıyla bir açıklamada bulundu.

Ertürk açıklamasında AKP iktidarını eleştirerek “ABD ve AB sondaj ve sismik gemilerimizin Antalya ve İskenderun Körfezleri dışında Akdeniz’de görev yapmasını istemiyor. ” ifadelerini kullandı.

Ertürk’ün açıklaması şöyle:

“ABD ve AB sondaj ve sismik gemilerimizin Antalya ve İskenderun Körfezleri dışında Akdeniz’de görev yapmasını istemiyor.

Yani “Sevilla Haritası dışına çıkmanız yasak” diyor. İktidar bu emre teslim oluyor, yine ABD’nin yol göstericiliğinde bu gemilere ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin bir bölümüne görev alanı olarak Somali deniz yetki alanları ve karasuları veriliyor ve bu yönde Somali ile anlaşma yapılıyor. Şimdi bunu milli bir proje olarak halka satacaklar.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi