Türkiye’nin İYİLİK CEMRESİ 1 Nisan’da toprağa düşmüştür | Murat Ağırel Yazdı

Türkiye’nin İYİLİK CEMRESİ 1 Nisan’da toprağa düşmüştür | Murat Ağırel Yazdı
Yayınlama: 04.04.2018 22:00
A+
A-

Değerli okuyucular;

Daha önce birçok partinin Kongrelerini, Kurultaylarını izleyip sizler için analiz etmiştim. 1 Nisan günü İYİ Parti kongresini de takip ettim. Bilirsiniz Kurultaylar siyasi partilerin gövde gösterisi yaptığı arenalardır. Partinin siyasi, sosyal, kültürel durumunun sergilendiği yegâne yerlerdir.

İYİ Parti’nin 1. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. Meral Akşener, 1112 delegenin geçerli olarak kullanılan 1060’ının oyunu alarak, yeniden genel başkanlığa seçilirken, 12 bin kişilik salona Türkiye’nin her yerinden İYİ Partililer geldi. Salona sabah 07:00 itibari ile giriş yapmak istedim. Bırakın salonun içini, dışarıda ki alanda dahi yer yoktu. Cumhuriyet Mitinglerinin organizasyonunda yer alan bir kişi olarak bu tabloyu o günlerden sonra ilk defa bu Kurultay’da gördüğümü belirtmek isterim. İYİ Parti’nin 1. Olağanüstü Kurultayı’na gelen yönetici, vatandaş herkesin yüzünde sevinç, umut ve kararlılık vardı. Kalabalık kimseyi rahatsız etmediği gibi ‘’ ben taşta otururum yeter ki bu coşku olsun’’ diyen on binlerce insan ile doluydu. Kurultay salonunun içi ise daha başka bir coşkuya sahipti. Sabahın ilk ışıkları ile salonu dolduran partililer bitmek bilmez bir enerji ile marşlar söylüyorlardı. Salonda Türk bayrağı ve ATATÜRK resmi dışında başka bir resim yoktu. Kurultay salonundan ‘’İzmir marşı’’, ’’Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’’  ve ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ sloganları eksik olmadı. Genel Başkan Meral Akşener salona giriş yaptığında ise salonun coşkusu inanılmaz arttı. Çok az Genel Başkana partilileri ile bu bağı kurmak nasip olur. Meral Akşener salonu selamladıktan sonra torunu Pars ile tekrar kısa bir selamlama daha yaptı. Ardından gençlerden oluşan heyet ile tokalaştı ve o gençler ile birlikte protokolde oturmak yerine salonda tribünlerde ki yerini aldı. Yanına Gençlik Kolları Genel Başkanı Osman Ertürk ÖZEL ve iki genç bayan alarak ‘’Umudum gençliktedir’’ mesajı vermiştir. Tüm salon dakikalarca “Cumhurbaşkanı Meral Akşener” “Devletin başına Meral gelecek”, “Gençliğin umudu Meral Akşener” sloganları ile çınladı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yerine oturmasından sonra parti Genel Sekreteri Aytun ÇIRAY’ın salonu selamlaması ve açılış konuşması ile Kurultay başladı. Aytun Çıray’’ Bugün hep birlikte yeni bir çağa adım atıyoruz.Partimizi kurmadan önce boyunuzun ölçüsünü alırsınız demişlerdi.Bugün boyumuzun ölçüsünü almaya kalktık ta ölçecek metre bulamıyoruz.’’  mesajı ve ’’ Müstakbel Cumhurbaşkanımız Meral Akşener ‘’ sözleri Kurultay’ın hafızalara kazanan sözlerinden oldu.

Protokol kısmında Abdullatif Şener, Murat Karayalçın gibi isimler bulunmaktaydı. İYİ Parti’nin kurultayını izlemeye çok sayıda basın mensubu katıldı. Kurultayın divan başkanlığını ise partinin kurucular kurulu üyesi AhadAndican; Akşener’e hitaben, “Sayın Genel Başkanım ve Sayın Cumhurbaşkanım” sözleriyle yaptı. Gündem maddelerinin okunmasından ve İstiklal marşı, saygı duruşundan sonra konuşmasını yapmak üzere Genel Başkan Meral Akşener kürsüye geldi. Konuşmasından bazı satırbaşları şöyle ;

Meral Akşener, kürsüye elinde Türkiye’nin dört bir yanından kadınların kendisine gönderdiği yazmalarla çıktı. Yazmaları gönderen kadınların adlarını ve yaşadıkları illeri teker teker saydı.

Artık, çözümsüzlük ve umutsuzluk batağına saplanmak yok. Artık güç simsarlarından korkmak yok. Artık, bu ülkede iyileri ve iyilikleri konuşmamızın zamanı geldi. Herkes biliyor, hepimiz biliyoruz, ülkemizdeki bu sessizlik, huzurun sessizliği değil, korkunun sessizliğidir. Ekonomi tepetaklak olmuş yokuş aşağı inerken, korkunun suskunluğunu, huzurun sessizliği gibi yutturuyorlar. Bizler, biz iyiler, o korku duvarlarını yıkacağız. Bizler korkudan susanlardan değiliz, bizler, bağıranlara boyun eğenlerden hiç değiliz. Artık, anlaşıldı ki; ülkemizi iyi günlere İYİ Parti taşıyacak. İşte bu yüzden burası, düğün evidir, bayram yeridir.”

“Sizlere söylüyorum; artık bu aziz millete kör, sağır, dilsiz muamelesi yapamayacaksınız. Gerçeklerin üstünü, korku gücüyle, tehditle, medyaya abanarak örtemezsiniz. Bizler buna izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Bugün ülkemizi yönetenler, kendi düzenlerini kurmak için ülkemizin düzenini bozdular. İşsiz ve çaresiz gençlerimizi, plansız programsız açtıkları üniversitelerle oyalayacaklarını sanıyorlar. Yanılıyorlar. Sizler ve bizler, hepimiz; güzelim Türkiye Cumhuriyeti, yalanlar cumhuriyeti olmaktan kurtulsun diye, yorgun, yoksul, korkan, itelenmiş, işsiz ve yalnız kalmış, bıkmış, bunalmış herkesin içi ferahlasın diye siyaset yapıyoruz. Bu aziz millet ’Artık yeter’ dediğinde biter en güçlü saltanat. Bu aziz millet ’bitti’ dediğinde biter her şey. Çünkü ülkemizin, hepimizin, çoluğumuzun çocuğumuzun, bir tek ama bir tek kişi ayırmaksızın hepimizin rahat bir nefes almaya ihtiyacı var. Çünkü, anamız, babamız, çocuğumuz, gencimiz, yaşlımız, işçimiz, çiftçimiz, memurumuz, esnafımız, emeklimiz, hepimiz, krizden krize koşmaktan, gerim gerim gerilmekten bıktık, usandık. Millet oradan oraya savrulmaktan bıktı, usandı. Millet sizin sürekli aldatılmanızdan bıktı, usandı. Her aldanışınızdan sonra ağlamanızdan bıktı, usandı. Her aldanışınızın faturasını ödemekten bıktı, usandı. Durmadan ama durmadan yalan söylemenizden bıktı, usandı.”.

Ülkemizi yönetenler sokaktaki hareketsizliği işler yolunda diye yorumlamaktadır. Ülkemizdeki bu sessizlik korkunun sessizliğidir. Gazeteciler kılık kıyafet seyahat yazmaya başladılar. İş adamları sustular. Ekonomi tepe taklak olmuş Bizler biz iyiler o korku duvarını yıkacağız. Tek sesle doğruyu bulamayız. Sonra bakıyorlar ‘hepten yanılmışız’ diyorlar.

Bir tek gün ama bir tek gün nefes aldırmadınız bu millete canınızın istediği gibi davranamazsınız bu millete. Yaptırmayız, yaptırmayız.

Şimdi de Balgat ile ittifak kurdular halkımız onlara hemen ismini verdi. Bu ittifak olsa olsa çıkar ittifakı olur. Buradan Erdoğan’a bir sorumuz var, seni kapı kapı dolaştıran nedir, gerçeği açıkla da halkımız bilsin. Gerekçeyi söyle. Kara kara düşündüğün araştırma sonuçlarını söyle. Söyle de İYİ Parti’den neden korktuğunuzu milletimiz bilsin. İYİ Parti’nin gelişini görüyorsun ittifak arayışına düşüyorsun. Dün FETÖ’ye dediğin gibi bugün ittifak isteyenlere de ne istiyorlarsa verin diyor musun. Sizler İYİ Partililer tüm hesapları bozdunuz asapları da bozdunuz. Şimdi onlara sormak lazım Niçin Çanakkale ruhunu incitiyorsunuz, Niçin Atatürk’e sahip çıkmıyorsunuz. Hangi cüretle İstiklal Marşı’nı değiştirmeye kalkıyorsunuz? Siz bu yoldan giderek bu ülkeye başkan olacağınızı mı sanıyorsunuz?Fitne ve zulüm ölümden beterdir’ diyor Cenab-ı Hak. Eğer böyle devam ederseniz, bilin ki; ’Adınız Haccac gibi zalim yazılır tarihe.’ Kim kiminle ittifak yaparsa yapsın, biz milletimizle ittifak yapıyoruz” diye konuştu.

Bizi her gün bir parti ile ittifak kurduruyorlar. Fitne ve zulüm ölümden beterdir’ diyor Cenab-ı Hak. Eğer böyle devam ederseniz, bilin ki; ’Adınız Haccac gibi zalim yazılır tarihe.’ Kim kiminle ittifak yaparsa yapsın, biz milletimizle ittifak yapıyoruz” diye konuştu.

Elbette biz de ittifak için çalışıyoruz. Durun anlatayım size. İstanbul’da Fatma Hanım bana dedi ki Allah rızası için oğlumu kurtar ona bir iş bul dedi. Evet, biz bu Fatma Hanım ve onun ailesi ile ittifak yapıyoruz. Toruna düğün yapmak için darda kalmış çiftçim ile ittifak yapmaya var mısınız? Anadolu’yu karış karış gezdik. Camiler çoğaldı vaizler arttı, yazın beni İYİ Parti’ye diyen Kütahyalı müftümüz ile ittifak yapıyoruz.

Kurultayın coşkusu son ana kadar devam etti.Seçimlere geçildi ve 1112 delegeden 1061’inin oy kullandığı kurultayda 1 oy geçersiz sayıldı. Genel Başkan Meral Akşener, yeniden aynı göreve seçilirken, yapılan tüzük değişikliği ile Genel İdare Kurulu (GİK) üye sayısı 60’dan 80’e çıkarıldı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan  AliLapanta, Vedat Yenerer gibi isimlerin liste dışı kaldığı yeni  GİK listesine 26 yeni isim girdi. GİK listesinde dikkat çeken isimler mevcut. Türkiye Kamu – Sen Genel Başkanlığı’ndan istifa eden İsmail Koncuk , Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ,Eski MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ile eski AKP’li Mukadder Başeğmez, bir dönem “AKP’nin öncü isimlerinden biri kabul edilen” Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı, eski Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanı, ilahiyatçı Ayşe Sucu gibi isimler yeni listede yer buldular.

Bu Türk Siyasi tarihine geçen Kurultayı ne yazık ki Halk TV dışında hiçbir Televizyon kanalı yayınlayamadı.Tüm Türk vatandaşlarının vergileri ile yayın hayatına devam eden ve tarafsız olması gereken TRT AKP kon gresini 8 saat gibi bir süre ile verdi ancak Türkiye’nin en kalabalık İYİ PARTİ Kurultayı’nı 1 saniye dahi yayınlamadı.

İşte tam bu noktada İYİ PARTi bu baskıyı,zulmü bitirmeye aday bir partidir.Kurultayda ki kalabalık ile ilgili değişken rakamlar mevcut 50.000-70.000 sayıları telaffuz edilmekte. Ben daha da ileri götürmek istiyorum ve iddaa ediyorum; TSK nınAnıtkabir Ziyaretçi sayfasında MART ayına ait ziyaretçi sayısı Ocak ayı 248.646 Şubat ayı 214.859 Mart ayı 368.730 olarak verilmektedir.Yani üç ayda Anıtkabir’i günlük ortalama  9248 kişi ziyaret etmiş.Sadece1 Nisan günü Anıtkabiri ,Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ziyaret eden kişi  sayısı 34510 kişi.Bu sizce tesadüf olabilir mi? Bence değil.Kalabalıktan içeri giremeyen birçok partilinin Anıtkabir’e gittiğine bizzat ben şahit oldum.

Görünen o ki; İstediğiniz kadar metroları çalıştırmayın,Reklam afişlerini toplatın,TVler de yer vermeyin.Nasıl ki Baharın müjdecisi ‘’Cemre’’ toprağa düşünce çiçekleraçar,ağaçlaryaşermeye,hava ısınmaya başlar .Türkiye’nin İYİ Cemresi  1 Nisan’da Toprağa düşmüştür. Bütün yurttaşlar çiçek açar gibi umutla, ağaçların yeşile büründüğü gibi İYİlik ile bürünmüştür.Güneşli,aydınlık günler yakındır. Kötülük ve Karamsarlığa artık yer yoktur.

Gazeteci Yazar... Murat Ağırel köşe yazarlığına 2017 yılında Medya Siyasette başlamıştır. MURAT AĞIREL: Bundan bir yıl önce yazılarımı paylaşma fırsatı bulduğum göz ağrım Medya Siyaset ailesinin yeni yaşını kutlar bu kadar kirlenmişliğin ve yalan haberciliğin olduğu bir dönemde duruşu ve baş kaldıran yayın hayatında başarılarla dolu daha nice yıllara erişmesini temenni ederim. (14 Haziran 2019)