Türkiye’nin Rus Gazını Kısmen Ruble Olarak Ödeyecek olmasını Bartu Soral değerlendirdi

Türkiye’nin Rus Gazını Kısmen Ruble Olarak Ödeyecek olmasını Bartu Soral değerlendirdi
Yayınlama: 06.08.2022 18:53
Düzenleme: 06.08.2022 19:07
A+
A-

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün, günü birlik ziyaret kapsamında Rusya Federasyonu’nun Soçi kentinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Yaklaşık dört saat süren görüşmede en önemli uzlaşmanın Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı doğal gaz ithalatında olduğu anlaşılıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan aldığı doğal gazın parasını kısmen ruble ile ödemesi konusunda tarafların anlaşmaya vardığını söyledi.

‘Bartu Soral :Doğalgazı Ruble ile ödeme anlaşması önemli ve faydalıdır’

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti yazar Bartu Soral Türkiye’nin Rus Gazını Kısmen Ruble Olarak Ödeyecek olmasını değerlendirdi.

Soral sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Doğalgazı Ruble ile ödeme anlaşması önemli ve faydalıdır” ifadelerini kullanırken Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı Rubleyi nasıl bulabileceğini de açıkladı.

Bartu Soral açıklamasında şunları söyledi:

“Dolar kullanımının geriletilmesi (de-dollarization) ABD emperyalizmin geriletilmesi için gerek şarttır. Doğalgazı Ruble ile ödeme anlaşması önemli ve faydalıdır.

Şimdi Türkiye ihtiyaç duyacağı Rubleyi nasıl bulur, ulusal para ile alış-veriş nasıl artar ona bakalım;

Rusya’dan yılda 6-7 milyon turist geliyor. İki konu hayata geçirilmeli;

Otel sahipleri ve tur operatörlerine işlemleri Ruble üzerinden yapma zorunluluğu getirilmeli. Merkez Bankası Ruble reeskont kredisi sistemini işleterek bu mekanizmaya hayat verir. Sorunsuz çalışır.

Rusya’ya ait Mir kredi kartının Türkiye’de kullanımı zorunlu tutulabilir (veya yoğun teşviklenir). Rus turistlerin Türkiye’de Ruble ile harcama yapması sağlanır.

Yani bir nevi doğalgazı turizm geliriyle geri ödeme sistemi kurulur.

Hem de sektör dolar kuru riskinden kurtulur”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.