Umut olmak için | Şahin Mengü Yazdı

Umut olmak için | Şahin Mengü Yazdı
Yayınlama: 26.02.2021 21:00
Düzenleme: 28.07.2023 16:16
A+
A-

Bugün Türkiye’de büyük halk kesimi bir umutsuzluk içinde. 19 yıldır bu ülkeyi bir tek parti daha doğrusu tek adam yönetiyor. 2017 değişikliği ile de Dünya’da eşi benzeri olmayan, bize özgü olduğu söylenen, ucube bir tek adam rejimi yaratıldı.

Tabii bu rejimi bize çeşitli oyunlarla dayatan, kendi ülkelerinde  demokrasinin bütün kurum ve kurallarını sonuna kadar hayata geçirmiş olan “müttefiklerimizin !” yanında, bugün görece muhalif kanallarda boy gösterip, bugün bize layık görülen, bu anti demokratik rejim kurulsun diye çığırtkanlık yapan, kendini aydın diye halkımız yutturan şeref yoksunları numaralı Cumhuriyetçiler de vardı.

Tabii bu antidemokratik  rejim bize dayatılırken, devleti kuran, kuvayı milliye ruhundan gelen Cumhuriyet Halk Partisi de kendisinden beklenen, yapması gerektiği şekilde, mücadele etmemiştir.

Tabii bu durum, 12 Eylül’den sonra parti içi demokrasinin gerilemiş, yozlaşmış olmasından ötürü, artık topluma güven vermekten uzaklaşmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bugün Cumhuriyet halk Partisi  kurultayları çağdaş dünya partileri gibi dış ve iç politika sorunlarının tartışıldığı çevre, terör, eğitim, sağlık konularında kararlar alındığı olağan üstü önemde bir toplantıya dönüşmelidir, yurttaşların gözü, kulağı Cumhuriyet Halk Partisi üzerinde olmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişteki Kurultaylarını incelersek, günlerce süren kurultaylar  olduğunu görürüz. Tabii bu Kurultaylardan ilk hedefler beyannamesi gibi sonradan Anayasalarda yer alan kurumların ve kuralların ortaya çıktığını görürüz.

Tabii bu iki günlük, bir günü de seçime ayrılmış kurultaylarla olmaz.

Sadece genel başkan adaylarının öne çıktığı, kamuoyunun günlerce meşgul edildiği hatta magazin basınının bile ilgisini çeken  kurultaylar kuruluşun ve kurtuluşun partisi  Cumhuriyet Halk Partisi’ ne artık yakışmıyor. Bunun tek çaresi de seçim gündemini daha önce çözümlemek ve Parti Meclisi üyelerini ülkedeki tüm üyelere seçtirmektir. Bu önerileri hayal olarak niteleyenler olacaktır elbette. Bunu tahmin ediyorum. Ama günümüzdeki teknolojik olanakları kullanmamız yeterlidir. Komşumuz Yunanistan’daki PASOK, üyeleri için 1074 sandık kuruyor ve başkanını seçebiliyorsa bizim bu yöntemden kaçınmamızın ifadesi halkın deyimiyle ipe un sermektir!

Bugün için yapılması gereken Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir an önce Fabrika ayarlarına dönmelidir.

Bugün ülkemiz güç koşullar içinde  Neo-Liberal politikaları iflas eden AKP iktidarı eriyip biterken, ucube tek adam yönetimi genç kuşakların geleceğini karartıyor.

24 Haziran seçimlerinde cansiperhane mücadele eden kitleler bugün tutunacak dal arıyorlar.

Gerçekte o dal Cumhuriyet halk Partisidir daha doğrusu öyle olmalıdır. Ne hazindir ki Cumhuriyet Halk Partisi şimdi, parti içi kavgalar nedeniyle fetret dönemini yaşıyor.!

Oysa Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’ye  en çok bugünlerde gerekli. Ayağa kalkıp halka umut vermesi gerekiyor. Bu da partinin bir an önce Fabrika ayarlarına dönmesi, YCHP gibi sıfatlardan arınıp gerçek kimliğine kavuşması ile mümkündür. Bu zor görevi örgütteki, Kurultay delegelerinin yarısından fazlasının güvensizlik beyan ettiği bugünkü yöneticiler gerçekleştiremez. Bu yönetim kadrosu, İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlık süresi uzatılmak istenen Cevdet Sunay için söylediği gibi, “Şimdiye kadar ne yaptıysa bundan sonra da onu yapacaktır!” sözünü hatırlatmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin fabrika ayarlarına döndürmek artık tek başına bireylerin gücünü aşan bir aşamaya gelmiştir. Bu görev ancak Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş inançlı ve bilinçli kadroların öz verili, ödünsüz ve beklentisiz çalışmalarıyla başarıya ulaşabilir.

Ancak bu gerçekleşirse Cumhuriyet Halk Partisi gene tutunacak dal, umut ve düze çıkışın partisi olacaktır.

Şahin Mengü, 4 Nisan 1948'de Kastamonu İnebolu'da doğdu. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İyi düzeyde İngilizce bilen Mengü, evli ve 2 çocuk babasıdır. 22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP' den Manisa milletvekili seçilmiştir. Şahin Mengü (73) 20 Eylül 2021 tarihinde hayatını kaybetti.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.