Yerel Seçim Üzerine – Suay Karaman Yazdı

Yerel Seçim Üzerine – Suay Karaman Yazdı
Yayınlama: 15.04.2024 09:11
A+
A-

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinden 10 ay sonra yapılan yerel seçimlerde, CHP’nin %37,8 oy oranıyla birinci çıkması çok önemlidir, başarıdır ve gelecek için umut olmuştur. CHP yöneticileri ve belediye başkanları bu başarıları ne kadar iyi değerlendirirlerse, önümüzdeki genel seçimlerde iktidar olma şansları o kadar yüksek olacaktır. 1961 Anayasası’ndan sonra yapılan genel ve yerel seçimlerde belediye başkanlığında CHP’nin birinci parti olarak oy aldığı seçimler aşağıdadır. Uzun yıllar başarılı olamayan CHP, şimdi umut sunmuştur.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine katılım oranı %84,6 iken, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine katılım oranı %78,5 olmuştur. İki seçim arasında seçmen sayısı yaklaşık 4.300.000 artmışken, 2024 seçiminde kullanılan oy sayısı yaklaşık 180.000 azalmış,  geçerli oy sayısı ise yaklaşık 470.000 azalmıştır. Sonuçta sandığa gitmeyen ve geçersiz oy kullananların toplamı yaklaşık 15.500.000 kişiye ulaşmış ve bu da seçmenlerin yaklaşık %25’ine denk gelmektedir. Bu oran seçimlerin sonucunu etkileyecek niteliktedir.

CHP’nin belediye başkanlığı kazandığı illeri 2019 yerel seçimleriyle kıyaslayınca, Muğla’da %18,9; Mersin’de %14,4; Ankara’da %9,2 ve Kırşehir’de %8 oranında oyunu arttırdığı görülmektedir. Buna karşılık Çanakkale’de %21,1; İzmir’de %9,3; Sinop’ta %7,4 ve Adana’da %7,1 oranında oyunun düştüğü görülmektedir. CHP yöneticilerinin oyların neden ve nasıl düştüğü konusunu çok detaylı bir şekilde incelemeleri gerekir. Ayrıca Kırklareli ve Tunceli belediye başkanlıklarının, CHP’den ayrılanların bağımsız olarak seçime girmeleri sonucu yitirilmesi de irdelenmelidir.

CHP, kazandığı 14 anakent belediye başkanlığıyla birlikte sadece Bursa hariç belediye meclislerinde de çoğunluğu almıştır. 21 ilde kazandığı belediye başkanlığında ise Edirne hariç diğerlerinde belediye meclisinde çoğunluk AKP ve MHP’dedir. Bu durum belki biraz sıkıntı yaratabilecektir. Ancak CHP’nin AKP’yi geçerek birinci parti olması, birçok algının kırılmasına neden olduğu gibi AKP’nin yenilmezliğini de sona erdirmiş oldu. İşte bu olgu umut doludur ve gelecek için heyecan vericidir.

Ülkemizde toplumun refah seviyesinin günden güne düşmesi, ekonomik sıkıntıların büyümesi, geçim derdiyle boğuşmanın yanında emeklilere asgari ücretin bile altında on bin lira maaş verilmesinin de seçim sonucunu etkilediği görülmektedir. Belirli ölçüde laiklikle ilgili kaygılar da seçim sonucu üzerine etkili olmuştur. Seçmen büyük oranda AKP karşısında güçlü gördüğü parti CHP’yi ve içlerine sinmese bile belediye başkan adaylarını destekledi. Böylece CHP birinci parti olarak, büyük bir sorumluluk üstlendi. Siyaset, toplumsal sorunları, doğru bir programla toplumun yararına çözmek, toplumu ikna edip, memnun etmektir. Bu başarıldığı zaman siyasal, ekonomik, eğitim gibi tüm sorunların da çözüleceği görülecektir. Ranta geçit vermeden toplumun yararına hizmet yapıldığı zaman başarılar gelecektir.

Bu sonuçlardan sonra iktidar için hazırlık yapması gereken CHP, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkarak, laik, çağdaş ve bilimsel eğitime önem vererek aydınlanma yolunda topluma ışık saçmalıdır. Tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığı ilkelerinde buluşan CHP’nin, kuruluş ayarlarına dönerek bunu başaracağına inanmak istiyoruz.

Azim ve Karar

13 Temmuz 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Jeoloji Mühendisliği Bölümü (1983) ve İşletme Bölümü (1998) mezunu. Lisans üstü çalışmalarını Trafik Planlaması ve Uygulaması anabilim dalında (2002) ve Hayvancılık İşletme Ekonomisi anabilim dalında (2003) tamamladı. 1983-1985 yıllarında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1986-1987 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı. 1988-2006 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2006-2018 yılları arasında Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle 2018 tarihinden beri Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. 1993 yılında “Bilgisayara Giriş ve Basic” ile “Fotogrametri” kitaplarını yayınladı. Mart 2019 tarihinde “İnadına Cumhuriyet” adlı kitabını yayınladı. Kasım 2021 tarihinde “Türkiye Uçuyor” adlı kitabını yayınladı. Bir süre Cumhuriyet ve Ulus Gazeteleri ile Türkiye Sorunları Dergisi’nde yazı yazmıştır. Kasım 2005-Haziran 2020 tarihleri arasında İlk Kurşun Gazetesi’nde her hafta yazıları yayınlanmıştır. Halen Azim ve Karar Sitesinde yazı yazmaktadır. “Parçalanma Dil İle Başlar” makalesiyle, Dil Derneği tarafından 26 Eylül 2016 tarihinde 84. Dil Bayramı Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin eski Genel Sekreteri’dir. 1961 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı’nın Başkanı’dır. Halen Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin (TÜMÖD) Genel Sekreteri’dir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.