13.Cumhurbaşkanı Kadın Olmalı

13.Cumhurbaşkanı Kadın Olmalı
Yayınlama: 29.12.2022 21:00
Düzenleme: 31.12.2022 13:28
A+
A-

Kültürümüz eril,siyasetimiz eril. Dolayısıyla eril kültürün eril siyasetinin en etkili argümanı din sosuna batırılmış söylemler.

Ne yazık ki 21. Yüzyılda halen ülkemizde bu söylemler prim yapıyor.

Neden mi?

Çünkü ülkemizde halkın dinini kendi dilinde öğrenmesi yasak!

Hal böyle olunca halk dinini söylemlerden öğreniyor. Referans aldıkları imamın, vaazın söylemleri… Tarikat ve cemaat liderinin aktardıkları ve elbette diyanetin hutbeleri…

Hiç düşündünüz mü bir halka kabul ettiği dini kendi dilinde öğrenmesi neden yasaklanır?

Çünkü yasakların başladığı yerde özgürlükler biter. Yasakların başladığı yerde sorgulama başlar!..

Öyleyse eril kültür, eril siyaset özgür bireye karşıdır. Bunu eğitim sisteminin getirildiği noktadan net olarak görmek mümkündür. Ders kitaplarına bakıldığında kitapların cinsiyet ekseninde hazırlandığı; anlatı ve görsellerde kadının ev işlerini yapan, ailesine hizmet eden bir konuma indirgendiği, erkeğin eve para götüren ve ailenin ihtiyaçlarını karşılayan bir konuma taşındığı görülecektir.

Özetle tablo kadının kariyerinin doğurmak ve hizmet etmek olduğu yönünde…

Bu tabloda bir seçim süreci ile karşı karşıyayız. Üstelik koşulları gücü elinde bulunduranlar tarafından belirlenen ve kazan kazan anlayışı güdülen bir süreç.

Bu toplumda en çok ezilen, aşağılanan kim?

Kadın!..

Bugüne kadar kadın üzerinden, onun kılık kıyafeti üzerinden birileri siyasi prim elde etmiş, iktidara giden yolun taşlarını döşemiştir.Yine benzer bir sürecin içindeyiz. İktidarıyla ve ondan rol çalmaya çalışanların hazırlayıp sahneye sürdükleribaşörtüsü adı altında “türban” üzerinden başlattıkları bir sürecin içindeyiz.

Yok mu bu ülkede bu gidişe dur diyecek bir kadın?

Gelmedi mi bunca acının, istismarın, hak yemenin sonu?

Yeter ama yeter artık!..

Bu ülkede siyaset yapan kadın genel başkana sesleniyorum. Koşullar ağır, vakit dar. Gelinen noktada açık ve net olarak görülen bir gerçek var. Oda bir kadın cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç olduğudur. Bunun için en uygun isim toplumda en çok yer edinmiş ve en çok bilinen kadın ismidir.

Elbette ülkemizde kadın cumhurbaşkanı adayı olabilecek niteliklere sahip olanlar çoktur ve elbette kadınlarımız bunu büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. Ancak içinde bulunduğumuz gerçekliğin kimi işaret ettiği önemlidir.

2023 yılı cumhuriyetimizin yüzüncü yılıdır ve cumhuriyetimizin taçlandığı bir yıl olmalıdır. Dünyada birçok Avrupa ülkesinden önce kadınına seçme ve seçilme hakkı veren büyük bir liderin ülkesinin kadınlarının artık vakti gelmelidir!

Yüz yıllık cumhuriyet tarihimiz boyunca 20 ilimizde hiç kadın milletvekili seçilmemesi de ülkemiz için büyük bir utançtır.

Ne acıdır ki içinde bulunduğumuz süreçte yine cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulan isimlerin tamamı erkektir!

Yok mu bu ülkede Mustafa Kemal Atatürk ülküsünde cesur bir kadın?

 Nerede bu ülkenin savaş meydanlarına mermi taşıyan kadınları, kurtuluşa giden yolda ölüme gülümseyerek yürüyen anaları; Nene Hatunları, Kara Fatmaları, Halime Çavuşlar?..

Başarmanın ilk adımı cesarettir ve o da Türk kadınında vardır.

“Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Diyen Cumhuriyetin kurucusuna kulak ver ve göreve atıl ey Türk kadını!

Eril kültürün, eril siyasetin seni yerlerde süründürmesine izin verme.

Emperyalizme başkaldırmış bir ülkenin kadın cumhurbaşkanı konusunda bu denli geç kalması gazi paşamıza haksızlıktır. Eminim onun öngörüsü böyle değildi.

Bu yüzden kadının kıyafeti üzerinden siyasi çıkar elde etmek isteyen eril kültüre dur demenin vakti gelmiştir.Kadının her alanda kararlara etkin katılmasının vakti gelmiştir. Dolayısıyla kadınsiyasete güçlü bir biçimde yer almalıdır.

13.Cumhurbaşkanı kadın olmalıdır!

Cumhuriyetimizin 100. Yılı ülkemiz siyaseti için kadın yüzyılı olmalıdır!

Yok mu Cumhuriyet elbisesini giyecek Türk kadınları?

Ben olduğunu biliyorum. Şu anda cumhurbaşkanlığına en yakın olan isme sesleniyorum; vakit dar, koşullar ağır, kadın üzerinden yapılan bu popülizme son vermeye hazır mısınız Sayın Akşener?

Buna toplumumuzun çok ihtiyacı var.

Aday olun!

Cumhuriyet elbisesini giyen o kadın siz olun…

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Yusuf İpekli dedi ki:

    Ben de bir kaç zaman önce bu sütunlarda Türkiye’yi bir kadın yönetse demiş, bu yönetimin ülkeye katacaklarından söz etmiştim. Sayın Akşener mi başkası mı bilmiyorum amav, şimdi zamanı, ülkeyi bir kadının yönetmesinin tam zamanı.

    Ülkeyi bir kadın yönetsin ki hep birlikte nefes alalım.