ABD, AKP ve DEM Parti Yerel Seçimler Öncesinde Anlaştı -Türker Ertürk Yazdı

ABD, AKP ve DEM Parti Yerel Seçimler Öncesinde Anlaştı -Türker Ertürk Yazdı
Yayınlama: 19.03.2024 10:35
A+
A-

Gerek televizyon ekranlarında, gerekse sosyal medyada yaptığım paylaşımlarda bu köşe yazımın başlığını doğrulayacak ipuçlarını çokça vermiştim. Ama anlamak istemeyen ve kafasını kuma gömenler açısından ne anlatsak, ne yazsak boş oluyor. Hele hele siyasi ikbal için gözünü karartanlar açısından adeta duvara söylenmiş sözler niteliğini kazanıyor anlattıklarımız. Yine de tarihin kaydına geçirebilmek ve seçim sonrası yaşanacaklarla bizi gerçekleyecek gelişmeler öncesi bu farkındalığımızı tekrar ifade edebilmek adına bu yazımı kaleme alıyorum.

Tabii ki; ABD, AKP ve DEMParti anlaştıklarını basına açıklamadılar veya bana bu konuda herhangi bir bilgi vermediler. Bu anlaşma kağıt üzerinde değil, verilen sözler ve bu kapsamda epey bir süredir karşılıklı olarak yapılanhamleler paralelinde fiili olarak gelişimini sürdürüyor. ABD, bu anlaşmanın veya birlikteliğin belirleyici gücü ancak bu anlaşmaya en çok ihtiyacı olan tarafı da aynı zamanda.

 ABD’nin Türkiye’ye, Erdoğan’ın ABD’ye İhtiyacı Var

ABD’nin;

 1. Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeye yönelik attığı ve atacağı müteakip jeopolitik adımlar,
 2. Rusya-Ukrayna Savaşı’na yönelik beklentileri,
 3. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin esnetilmesi ihtiyacı,
 4. Gazze’nin ve Filistinlileringeleceğine yönelik İsrail ile beraber kotaracağı planlar,
 5. İran ve vekil güçlerine karşı yapılacak hamleler,
 6. Afrika Boynuzu’nda ve Hint Okyanusu’nda verilecek görevler,
 7. KürtAçılımı ve bu kapsamdaki anayasal haklar açısından Erdoğan liderliğindekiTürkiye’ye ihtiyacı var.

 Ayrıca;ABD,Türkiye’ye giydirmek istediği ve bugüne kadar epeyce mesafe kat ettiği siyasi elbise içinde Erdoğan’a gereksinim duyuyor. CHPyönetimi dizayn edilmiş ve uyum içinde çalışmaya istekli olsa bile, genetik kodları ve çelik çekirdek seçmeni yüzünden ABD’nin bu isteklerini yerine getiremez durumda. ABD açısından CHP’ye verilen görev; kolaylaştırıcılıktır.Asla ve kata iktidar görevi değildir. CHP bu farkındalık içinde kendini yenilemez, fabrika ayarlarına dönmez, sözde değil özde antiemperyalist çizgiye gelmez ve liberal ekonomik politikalardan vazgeçmez ise bu kolaylaştırıcılık görevinin dışına çıkamaz.

Ekonomik olarak iflas etmiş, tükenmiş, anlatacak bir hikayesi kalmamış ve iktidarı kaybettiğinde demokratik olarak hesap verme şansı olmayan Erdoğan’ın daABD’ye her zamankinden daha çok ihtiyacı var. ABD-Türkiye ilişkilerinde zorluklar yaşansa bile ABD’nin genel seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde de desteği Erdoğan ve AKP’yedir. Çünkü yerel seçimlerde çok büyük darbe almış bir AKPİktidarı;ABD’nin taleplerine istese de yanıt veremez.

Her Bir Oy Demirtaş’ı Özgürleştirecek

AKP ile DEM’inABD’nin eşgüdümünde ve motivasyonunda anlaştığının emareleri çok, eğer görmek isterseniz. Ahmet Türk;“CHP, derin devleti ikna edemez. Erdoğan edebilir. AKP ve Meclis’ten isimlerle görüşmeler yapıyoruz”diyor. Gerçekte Türkiye’de derin devlet yok. Hatta sığ devlet var. Ahmet Türk de durumun farkında. Yani demek istiyor ki; “22 yıldır Türkiye’yi yöneten AKP İktidarı devleti ele geçirdi. İstediğini yaptırabilir. Her koşulda kendini destekleyen seçmeni var ve iktidar nimetlerinden faydalandırdığı MHP’yi ancak o ikna edebilir”.

Geçtiğimiz Pazar Günü (17 Mart 2024),İstanbul Yenikapı’da yapılan Nevruz Kutlamasında konuşan DEM Parti İBB Başkan AdayıMeral Danış Beştaş;“Her bir oy Demirtaş’ı özgürleştirecek” dedi. Yani “Ekrem İmamoğlu’na kaybettirmek anlaşmamızın bir parçasıdır” demek istedi. DEMParti, aynı zamanda ikili oynuyor. Stratejik olarak Türkiye genelinde AKP ile anlaştı. Taktik olarak da bazı bölgelerde CHPile anlaşarak kazançlarını arttırmaya çalışıyor. AKP-DEMParti anlaşmasının Dem Parti’ye getirdikleri ve getirecekleri ise;

 1. İstanbul başta olmak üzere kritik yerlerde DEM’in aday çıkarması,
 2. Yerel seçimlere kadar çatışmazlık,
 3. Seçim sonuçlarına saygı ve kayyum atanmaması,
 4. Selahattin Demirtaş‘ın serbest bırakılması,
 5. Kürt Açılımı,
 6. Yeni Anayasa veya Anayasa değişikliği kapsamında,DEMParti’nin taleplerinin karşılanmasıdır.

İktidar ile ABD’nin anlaşmış olmasının sonucu olarak ise;

 1. Ege’de savaş uçaklarımız uçurulmuyor,
 2. Ege Adalarındaki işgal ve uluslararası anlaşmalar hilafına silahlandırma kabulleniliyor,
 3. Yunanistan’a karşı ABD’nin istediği şekli ile “uslu çocuk” rolüne giriliyor,
 4. Mavi Vatansöyleminden vazgeçiliyor,
 5. 2019’da “Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanı yoktur.”söyleminden “Doğu Akdeniz’i Yunanistan ile paylaşabiliriz.”durumuna geliniyor,
 6. Doğu Akdeniz’de arama ve sondaj faaliyetleri sonlandırılıyor,
 7. Türkiye’yi İskenderun ve Antalya Körfezlerine hapseden SevillaHaritası’nı kabullenen bir tutum içine giriliyor,
 8. Türk DonanmasınıDoğu Akdeniz ve Ege’den uzaklaştıracak, petrol ve doğal gaz arama ve sondaj filomuzu da deniz yetki alanlarımızın dışında oyalamak için Somali ile anlaşma imzalanıyor.

Sonuç olarak; seçim sonrasında Karadeniz’de Ruslarla çatışmaya, Irak ve Suriye’de İran ile cepheleşmeye, Filistinlilerde dahil, daha fazla sığınmacı almaya hazır olunuz. Karşılığında ise öldürmeyecek, fakat sürünmeye devam edilebilecek kadar para ve kredi verecekler.

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.