ABD’li politikacı Steven Cook: Biden Erdoğan’a seçimden önce zafer sunmak istemez

Düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) Ortadoğu ve Türkiye politikaları uzmanı olarak çalışan Steven Cook, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı hakkında, “Bu seçimlerin ötesinde daha uzun bir süreç olacak. Yönetimin Erdoğan’a seçimlerden önce bir zafer vermek ya da Türkiye’deki seçimlerle ilgili bir haber öznesi haline gelmek istediğini sanmıyorum” dedi.

ABD’li politikacı Steven Cook: Biden Erdoğan’a seçimden önce zafer sunmak istemez
Yayınlama: 28.01.2023 23:06
Düzenleme: 28.01.2023 23:10
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Ocak’ta Washington’da Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüşmesinin ardından Büyükelçilik rezidansında farklı düşünce kuruluşlarından akademisyenler ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya katılan Steven Cook, VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Toplantıya davet edilmekten memnun olduğunu belirten Cook, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuşmasında, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kiti satışı konusunda iyimserlik sergilediğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN F-16 ALMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA GENEL BİR MUTABAKAT VAR”

Çavuşoğlu’nun bu toplantı ile bir grup etkili insana, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin, sorunları olsa da ABD için önemli olmaya devam ettiğini anlatmaya çalıştığını söyleyen Cook, “Türkiye’nin F-16 alması gerektiği konusunda genel bir mutabakat var. En geniş ve soyut düzeyde bunun muhtemelen doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

“FİNLANDİYA DIŞIŞLERI BAKANI’NIN MÜZAKERELERE ARA VERİLMESİNİ ÖNERMESİ DOĞRU”

Cook, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin seçimler öncesinde bu haftaki Kuran yakma olayını çok ama çok büyütecekleri açık. Yani bunun bir emsali var. 2019 yerel seçimlerinin büyük bir bölümünü Yeni Zelanda’daki Christchurch katliamına dayandırdılar. Dolayısıyla bu kimlik meseleleri üzerinden hareket edeceklerini düşünüyorum ve Finlandiya Dışişleri Bakanı’nın müzakerelere ara verilmesini önermesi de bana göre doğru” öngörüsünde bulundu.

“TÜRKİYE’DE SON DERECE ÇEKİŞMELİ BİR SEÇİM ORTAMININ GEÇMESİ BEKLENEBİLİR”

Ancak Steven Cook’a göre NATO’nun İsveç ve Finlandiya’yı da kapsayacak şekilde genişletilmesinin aciliyeti geçti. Bunun da nedeni Rusya’nın Ukrayna’da sergilediği kötü performansın Ukrayna haricinde Avrupa’da güvenlik konusunu acil olmaktan çıkarması. Bu nedenle de görüşmelere ara verip, Türkiye’de son derece çekişmeli bir seçim ortamının geçmesi beklenebilir.

“YÖNETİMİN ERDOĞAN’A SEÇİMLERDEN ÖNCE BİR ZAFER VERMEK YA DA TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR HABER ÖZNESİ HALİNE GELMEK İSTEDİĞİNİ SANMIYORUM”

Bu nedenle Beyaz Saray’ın F-16’ların satışı, Türkiye ya da herhangi bir konuda Kongre ile ya da Biden’ın kendi partisinin güçlü üyeleriyle bir “kavgaya” girmeyeceğini söyleyen Steven Cook, “Bu seçimlerin ötesinde daha uzun bir süreç olacak. Yönetimin Erdoğan’a seçimlerden önce bir zafer vermek ya da Türkiye’deki seçimlerle ilgili bir haber öznesi haline gelmek istediğini sanmıyorum” dedi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.