Adalet Bakanı’ndan hakim ve savcı maaşlarına ilişkin açıklama

Adalet Bakanı, memur maaşlarına yapılan seyyanen artıştan hakim ve savcıların da yararlanacağını söyledi.

Adalet Bakanı’ndan hakim ve savcı maaşlarına ilişkin açıklama
Yayınlama: 08.07.2023 17:27
A+
A-

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, memur maaşlarına yapılacak seyyanen artıştan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığını hatırlattı.

Tunç, şunları kaydetti:

“EN YÜKSEK MEMURUN MALİ HAKLARI ESAS ALINIYOR”

“Hakim ve savcıların aylıklarının hesaplanmasında 2802 sayılı Kanun’un 102. maddesi gereğince en yüksek devlet memurunun mali hakları esas alınmaktadır.

Teklif metninde de 15.965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılacak kişiler arasında ‘mali hakları veya ücret tavanı ilgili mevzuatı uyarınca en yüksek devlet memurunun mali hakları ya da bu mali haklara göre belirlenmiş olan ücret veya ücret tavanları esas alınmak suretiyle tespit edilen kadro, pozisyon veya görevlerde bulunanlar’ zikredilmektedir.

Bu doğrultuda hakim ve savcıların aylıkları da kanun gereğince en yüksek devlet memurunun mali haklarına göre belirlendiğinden, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen 2-264 Esas Numaralı Kanun Teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcılar da yararlanacaklardır.”

CUMHURİYET


Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.