AKP’li müftü, Diyanet’in yasağını çiğnedi

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sosyal medyadan paylaştığı tartışmalı fetvalar üzerine Diyanet ‘kısıtlama’ getirdi. Kısıtlama sosyal medyadan fetva verilmesini yasaklarken Ankara Müftüsü Hasan Çınar kişisel hesabından paylaşımlarını sürdürüyor …

AKP’li müftü, Diyanet’in yasağını çiğnedi
Yayınlama: 02.12.2022 14:03
A+
A-

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sosyal medyadan paylaştığı tartışmalı fetvalar üzerine Diyanet ‘kısıtlama‘ getirdi. Kısıtlama sosyal medyadan fetva verilmesini yasaklarken Ankara Müftüsü Hasan Çınar kişisel hesabından paylaşımlarını sürdürüyor.

Cumhuriyet’te yer alan haberde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yüksek fiyat artışlarının yaşandığı süreçte, “Ticarette kâr haddi var mı” sorusu üzerine verdiği fetvayı sosyal medyadan yayınladığı mesaj gündem olmuştu.

Söz konusu fetvada “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” hadisine işaret ediliyordu. Fetvadan bir hafta sonra başkan Ali Erbaş’ın gönderdiği yazıyla kurula “sosyal medya kısıtlaması” getirildi ve sosyal medyadaki her türlü paylaşımın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ile istişare edilerek yapılması istendi.

Ankara Müftüsü paylaşımlarına devam ediyor

Kurul, bu tarihten itibaren sosyal medya üzerinden hiçbir fetva paylaşımında bulunmadı. Buna karşın Adana’da görev yaparken sosyal medyadan paylaştığı fetvalar ile gündeme gelen ve eski AKP milletvekili aday adayı da olan Ankara Müftüsü Hasan Çınar, fetva paylaşımını sürdürüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Çınar, fetvalarda “Dünyevi düşüncelerle namazda sesli ağlamanın namazı bozacağını, burs alan öğrencilerin de zekât vermesi gerektiğini, Kuran’ın çevirisini okumanın hatim sayılmayacağını, altının veresiye satılmasının caiz olmadığını” söyledi.(HALK TV)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.