Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Sevda Özbek’ten dikkat çeken açıklama

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Sevda Özbek’ten dikkat çeken açıklama
Yayınlama: 11.05.2023 14:57
A+
A-

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Sevda Özbek yazılı basın açıklaması yaptı.

Sevda Özbek açıklamasında “Ülkemizin en önemli sorunlarından biride enerji arz güvenliği sorunudur.” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkemizin en önemli sorunlarından biride enerji arz güvenliği sorunudur.

Dış ticaret açığımızın en önemli gider kalemlerinden olan enerji konusu yeterli üretim potansiyelimizin varlığına rağmen nedense bir türlü çözülmek istenmiyor.

Harici vesayetler ve içerideki enerji lobileri, enerji politikalarında ki yanlış uygulamalar ve  bu hususlardaki zoraki yanlış yönlendirmelerin adeta koruma görevlisi gibi çalışıyorlar.

Türkiye güneş yolu ile enerji üretme potansiyeli oldukça yüksek olan ülkelerden bir tanesidir.

Öyleki sadece GES başta olmak üzere tamamı yerli,  yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ile tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği atıl potansiyele sahip garip bir ülke durumundayız.

Enerji üretim potansiyeli oldukça yüksek bir ülke olarak, potansiyeli çok zayıf olan AB ülkelerinden kişi başı 4 kattan daha  fazla geride kalmış durumdayız.

Güneş alım potansiyeli çok zayıf olan AB’de 201600 MW olan üretim hacmi, Türkiye’de toplam 9400 MW düzeyindedir.

Güneş Enerjisi you ile elektrik üretmek isteyen yerli yatırımcımız EPDK tarifeleri, yönetmelikler, prosedürlerin oluşturduğu baskı ve zorluklarla kıskaç altına alınmıştır.

Küçücük  ve güneş potansiyeli bizimkine göre yok denecek kadar az olan Hollanda dahi, sadece geçen yıl neredeyse bizim on yılda kurduğumuz düzeyde toplam 7700 MW GES kurmuş durumdadır.

Ülkemizin en önemli dış ticaret açığını enerji kalemlerindeki zoraki alımlar oluşturmaktadır.

Türkiye yeni yüz yılda gelişmiş ülkeler gibi yerli, temiz, milli yenilenebilir enerjiye yönelmek mecburiyetindedir.

Bu bakış açısı Türkiye’ nin tüm ekonomik sorunlarını ortadan kaldıracak, ülkeyi ekonmik gelişmişlik açısından 1. lige çıkaracaktır.

Ata İttifakı olarak seçimi kazandığımızda ülkemizi enerji arz güvenliği açmazından kurtaracak, en önemli ekonomik kamburundan arındıracağız.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.