Bartu Soral’dan Rusya-Çin ilişkileri ve Türkiye’deki siyasi ortam üstüne dikkat çeken açıklamalar

Bartu Soral’dan Rusya-Çin ilişkileri ve Türkiye’deki siyasi ortam üstüne dikkat çeken açıklamalar
Yayınlama: 08.08.2022 23:00
Düzenleme: 08.08.2022 23:08
A+
A-

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti yazar Bartu Soral Rusya-Çin ilişkilerinin arttırılması ve Türkiye’deki siyasi ortam üstüne dikkat çeken açıklamalar bulundu.

Sosyal medya hesaplarından yaptığı yazılı açıklamada Bartu Soral Amerika ve müttefikleri ile Çin-Rusya ve müttefikleri arasında uzun sürecek hegemonya kavgası başladığını,Bu kavgada Türkiye’nin pozisyonu çok önemli olduğunu ifade etti.

Soral,Türkiye’deki siyasi ortamı değerlendirirken de “Türkiye’de bugün siyaset Hacivat-Karagöz tuluatına dönüşmüştür.” dedi.

İŞTE BARTU SORAL’IN O AÇIKLAMASI:

“Amerika ve müttefikleri ile Çin-Rusya ve müttefikleri arasında uzun sürecek hegemonya kavgası başlamıştır.Ekonomiler üzerinde derin ve yıkıcı etkileri olacaktır.

Bu kavgada Türkiye’nin pozisyonu çok önemlidir.

Türkiye, Rusya ile ilişkilerini geliştirdikçe, BRICS ve Şangay Örgütü ile yakınlaştıkça, sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada, akademi ve sanat dünyasında, STK’larda, bürokraside ABD tarafından yönlendirilen kişiler ve ayrıca yine ABD kontrolündeki yapılar bu yakınlaşma ve işbirliği arayışlarını baltalamak ve toplumun gözünden düşürmek için akla gelen her türlü aracı kullanmaktadır.

Ekonomi ve hukuk başta olmak üzere ülkemizde yaşanan sıkıntılar mevcut iktidara duyulan öfkeyi haklı olarak yükseltmekte, bu durum psikolojik savaşta yani 5. kol faaliyetlerinde, “bunlar ne yapsa, ne dese yanlıştır” matematiği üzerinden sonuna kadar kullanılmaktadır.

Unutmayalım; NATO dışındaki arayışlar ve işbirlikleri Türkiye’yi ABD’den bağımsızlaştırır. Türkiye’nin ABD boyunduruğunda kalması Türk Milleti için değil ama ABD çıkarları açısından hayatidir.

2.Dünya savaşından beri bağlı bulunduğumuz ABD/NATO cephesinin ülkeye verdiği zararlar Kıbrıs çıkartmamızdaki ABD ambargosundan, PKK-PYD’ye silah verilmesine kadar pek çok vaka gözden kaçırılmamalıdır.

Bu bağlamda dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu siyasi iklimdir. Ülkemizde siyaset birleştirici değil ayrıştırıcıdır, kutuplaştırıcıdır. Türkiye’nin başta ekonomi, gelir dağılımı, hukuk gibi birikmiş pek çok sorunu bulunmaktadır. Geçtiğimiz ve bundan sonra geçeceğimiz süreç çetindir.Bu zor dönem ve birikmiş sorunlar popülizmle, bağnaz siyasi parti taraftarlığıyla, bağırarak, çağırarak, hakaret ederek aşılamaz. Düşünerek, analiz ederek, bilimi öncü kılarak, eğitimle, teknolojiyle, üretimle, hukukla aşılabilir.

Elbette ülkemizi düşünüyor ve bu kapsam dahilinde siyasete ilgi duyuyoruz. Ancak Türkiye’de bugün siyaset Hacivat-Karagöz tuluatına dönüşmüştür.

Her geçen gün yeni bir maskenin indiği, yeni bir seviyesizliğin yaşandığı, popülizm ve şahsi menfaatin hakim olduğu, tarikat ve cemaat yancılarının doluştuğu, kimin ne olduğunun bilinmediği genel itibariyle kirli bir siyasi iklimdeyiz.

Türk gençliği siyasetin içinde olmalıdır. Ancak sosyal medyada estirilen rüzgarlara kapılmış bağnaz birtaraftar gibi değil, Atatürk’ün bıraktığı mirasa yakışır devrimcilik ve bilinçle olmalıdır.Unutmayınız, o sosyal medya, kurulu düzene çomak soktu diye ABD Başkanının hesabını kapatabilmiştir. O sosyal medyada pek çok operasyon yapılmakta, pek çok fikir yönlendirilmektedir. Kanmayın, sorgulayın.

Değişen dünya ile bu yapılar ve aktörler silinecek ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Saygılarımla.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.