Bir şeyler olacak yarın…

Bir şeyler olacak yarın…
Yayınlama: 18.08.2022 23:04
A+
A-
Cumhuriyet değerlerimizi korumak için canla başla verilen bir mücadelenin içindeyiz.
Bizlere emanet edilen yurdun, yurttaş birliğinin ve ulus devlet anlayışının yaşayabilmesi için çaba sarf ediyoruz. Sağı, solu, şucu, bucu olmayı hiç bir zaman benimsemeyenlerdeniz. Kurtuluş ve kuruluş değerlerimiz, her zaman fikir ve eylemlerimizin rehberi olmuştur.
Tarihin izlerini takip edip, bugünler ile kıyaslayarak, anlamlandırabiliyor ve yarınlarımız için öz sezilerde bulunabiliyoruz.
Her şeyi görüyoruz.
Nereden geldiğimizi ve nereye sürüklendiğimizi. 16 Mayıs 1919 günü, Samsun yolundaki Bandırma vapurunun yolcularındaki o endişe ve kararlılığını içimizde taşıyoruz. Bir yandan gaflet, dalalet ve ihanet, öte yandan iliklerimize kadar işleyen işgal. İşgal derken, şimdilik öyle topla, tüfekle değil hani. Ekonomik, sosyal ve kültürel işgal.
Namı diğer “Emperyalizm…”
Caddende, sokağında, köşende, evinde, bakında, dilinde, giydiğim esvabın üzerinde, bakkalının tabelasında tam bir gönüllü teslimiyet hali.
Siyasetin durumuna bakıyorsun;
Bakma!
Hiç bakma oralara…
Yazık oluyor memlekete. Yazık oluyor dünlerimize, yazık, çok yazık olacak gelmekte ve geleceğine şüphe duymadığımız daha da zor günlere.
O gün, o 19 Mayıs sabahı Samsun Odunluk iskelesine atılan o ilk adım, bir tek kişinin adımı olsa dahi ve beraberindekiler bi-haber, gerektiğinde yani gerekirse yine atılacağına inancımız tamdır.
Ne saray ve saltanatlar, ne bu seferki çok dişli canavarlar (M. Akif “medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”demişti.) bu inancımızı örseleyememiştir.
Umut her daim vardır.
Ve gayret içimizde.
Bülent Ecevit’in bir kaç dizesi ile sözlerimi tamamlayım değerli yurtsever:
” Bir şeyler olacak yarın
duruşundan belli
kırdaki atların
bulutların koşuşundan belli
kazışından köstebeklerin toprağı
karıncaların telâşından belli
bir şeyler olacak yarın
belki bir tomurcuk
belki bir ağacın düşen yaprağı
belki de bir çocuk
pek o kadar göremesek de uzağı
kuşların uçuşundan belli
bir şeyler olacak yarın
öbür günden önemsiz
yarından önemli… “
Atatürk ile kalın.
Selam ile…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.