Bir vurgunun perde arkası | Yusuf İpekli Yazdı

Bir vurgunun perde arkası | Yusuf İpekli Yazdı
Yayınlama: 27.07.2023 15:52
A+
A-

Devlet, kendi eliyle bir büyük vergi gelirinden vazgeçip bütçe açığını hepimizin sırtına yüklüyor.

Nasıl?

1) Devletin bir paket sigaradan aldığı vergi oranı %82. Yani 100 liraya aldığınız sigaranın 82 lirası vergi.

Güzellll…

2) Sigara fiyatları çok yüksek olduğu için, üç büyük sigara firmasının verilerine göre ülkemize bir günde 4 milyon 100 bin kaçak sigara giriyor. Üstelik kaçak, denetim yok, vergi yok.

Bu kaçak sigara işinden devletin bir günlük vergi kaybı 3 milyon 362 bin lira. Bir aylık kayıp tam tamına 100 milyon 860 bin lira iken yıllık 1 katrilyon 210 milyon 320 lira.

O zaman;

1) Neden?

2) Bu kaybın yükünü kim çekiyor?

3) Bu rant kimin kasasına, nasıl giriyor?

4) Demek ki, sigara sağlığa zararlı olduğu kadar başka başka nelere zararlıymış da haberimiz yokmuş.

Soru!

Soru çokta ah bir de soran olsa!

1964 yılında Ankara İli Kalecik İlçesinde doğdu. Çiftçi bir ailenin çocuğu. 1985 yılında mesleğe ilkokul öğretmeni olarak başladı. Türkçe öğretmeni oldu. 20 yıl okul müdürlüğü yaptı. 35 yıl emek verdikten sonra emekli oldu. Özel eğitim alanında 3 yıl müdür olarak özel sektörde çalıştı. Halen özel eğitim öğretmeni olarak görev yapıyor. Makale, inceleme ve araştırmaları Öğretmen Dünyası, ABECE, Eğitim Yaşam, Çağdaş Eğitim dergilerinde yayımlandı. Kalecik Gazetesinde 10 yıl köşe yazarlığı yaptı. Halen HANHANA isimli kültür ve sanat dergisinin editörüdür. Şiirlerini, 1. Çığlığa çağrı 2. Sensiz akşamların yorgun geceleri 3. Gökyüzüne kafa tutan sağanak; AB projesiyle gittiği Avrupa izlenimlerini, "Okulumuz Avrupa" da isimiyle kitaplaştırdı. Basıma hazır kitap taslakları mevcut. Evli, 2 çocuğu, 3 torunu var.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.