Büyük geliri kesilen Halk TV’nin Yönetim kurulu başkanı Mahiroğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na çağrı

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslendiği çağrı açıklamasında “Halk TV’ye uygulanan bu sansürden vazgeçilmesini sağlayın” dedi.

Büyük geliri kesilen Halk TV’nin Yönetim kurulu başkanı Mahiroğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na çağrı
Yayınlama: 24.07.2023 14:40
Düzenleme: 24.07.2023 14:41
A+
A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem‘in önceki gün Halk TV ile yaptıkları yayın sözleşmesini feshettiklerini duyurmuştu. Sözleşme feshinin ardından dün Eren Erdem’in talimatıyla Görkemli Hatıralar isimli programın Antalya Döşemealtı’nda tarihi Kırkgöz Hanı’nda yapılacak çekimi de engellenmişti.

CHP ve Halk TV arasında yaşanan gerilim sürerken, Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu’na seslenerek “Halk TV’ye uygulanan bu sansürden vazgeçilmesini sağlayın. Ne ülkeye, ne de CHP kimliğine bu kara lekenin sürülmesine izin vermeyin” diye çağrı yaptı.

“BU HABERLER DOĞRU MU?”

Mahiroğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Sayın Genel Başkan, kime hizmet ettiği belli olmayan bir karanlık genel başkan yardımcınızın aldığı Halk TV’ye sansür ve ambargo kararı, Görkemli Hatıralar yayınından sadece birkaç saat önce ‘tebliğ edildi’. Bu ani ve zorlayıcı karar nedeniyle, 3 saatlik program 45 derecelik Antalya sıcağında, güneş altında yapıldı. Kararının altında sizin imzanız olduğu haberlerini bazı basın kuruluşlarının yayınlarında okuyoruz. Bugün 24 Temmuz, sansürün kaldırılışının 115. yıldönümü. Özgür basın açısından bu simge günde soruyorum, bu haberler doğru mu?”

“YASAKÇI VE SANSÜRCÜ KARAR”

Mahiroğlu, CHP liderine seslendiğini sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhuriyet’le yaşıt CHP’nin 100 yıllık kurumsal hafızası, kurucu felsefesi ve kurucu başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ile uyuşmayan bu yasakçı ve sansürcü karara imza atmayacağınızı bilecek kadar sizi tanıdığımı zannediyorum. Sadece siz değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğunda oturan hiçbir genel başkanın böyle bir karara imza atmayacağını da bilirim. Çünkü ben de o okulda yetişmiş biriyim. CHP kültürü, yasakçı, sansürcü zihniyete geçit vermez, bu zihniyet CHP bünyesinde barınamaz. Yetişkinlik evresine ulaşamamış bir ergen aklının CHP’ye ihanet etmesine, kurumsal kimliği aşındırmasına lütfen izin vermeyin. Size Halk TV adına değil, CHP’nin 100 yıllık hafızası adına çağrı yapıyorum. CHP’yi böyle bir kara lekeyle başbaşa bırakmayın.”

ÇAĞRI YAPTI

“Halk TV’nin geçmişi, ideali, hedefi bellidir. Yeri Gezi Direnişi’nden bu yana halkın, haklının, hak mücadelesinin, özgürlüklerin, demokrasinin yanıdır” diyen Mahiroğlu sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Biz hiçbir sansürü kabul etmedik; etmeyiz de. Ödediğimiz ağır bedellere rağmen geri adım atmadığımız bu mücadelemiz salt kendimiz için de değildir. Bu, milyonlarla birlikte ortak Türkiye hayalimizdir. Siz “Adalet” çağrısıyla 420 kilometre yol yürüdünüz, yanınızda tıpkı sizin gibi özgür, adil bir Türkiye isteyen milyonlar vardı. Bu birlikteliğe gölge düşürmeyin. Çağrımızı lütfen dikkate alın ve Halk TV’ye uygulanan bu sansürden vazgeçilmesini sağlayın. Ne ülkeye, ne de CHP kimliğine bu kara lekenin sürülmesine izin vermeyin.”

CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.