CHP’deki İhanet ve Çözüm

CHP’deki İhanet ve Çözüm
Yayınlama: 20.07.2023 23:30
A+
A-

Bugün CHP’de en önemli birincil gereklilik ve ihtiyaç; partinin Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu çizgiye getirilmesi, aslına rücu ettirilmesi ve fabrika ayarlarına döndürülmesidir.

Değişim derken kastedilen; partiyi yöneten bazı yüzlerin değişerek veya değiştirilerek aynı rotada devam etmesi değildir. CHP uzun dönemdir laiklik başta olmak üzere kurucu ilkelerine adeta ihanet etmiş durumdadır. Ayrıca parti içinde demokrasi de yoktur.

CHP, yönetimi ele geçirmiş küçük oligarşik bir yapı tarafından kurucu ilkeler ve demokrasi yok sayılarak, CHP seçmeninin ve örgütünün iradesi ve talepleri dikkate alınmaksızın adeta popülizm yapılarak yönetilmektedir.

Dün zoom toplantısında değişim için bir araya gelenler esasında CHP’nin kurucu ilkelerinden uzaklaşmasının ve ihanetinin de sorumlularıdır. Ayrıca 7-6-5 dönem Genel Merkez tarafından antidemokratik bir biçimde aday gösterilerek Milletvekili olmuş insanların CHP’de demokratikleşmenin önünü açması mümkün değildir.

CHP’de değişim ihtiyacının belirliyicileri; ilkeler ve demokrasi ve bunları esas alan nitelikli ve hesap verebilir yeni kadrolardır. Bu değişim yapılmadan gidilecek yerel seçimler hiç şüphesiz seçmende umut ve heyecan yaratmayacak ve sonuç hüsran olacaktır.

CHP bu değişimi süratle yapmadığı veya yapamadığı sürece enerjsini iç kısır çekişmelerle tüketecek, hızla gelişen dünya, bölge ve Türkiye gündeminden uzaklaşmasına ve yeni politikalar üretememesine neden olacaktır.

Türkiye’nin; iç sorunlarını bir önce çözmüş, değişimini gerçekleştirmiş, laiklik başta kurucu değerlerini içselleştirmiş, mücadeleci ve nitelikli kadrolarla donanmış CHP’ye olan ihtiyacı yaşamsaldır. Kemal Kılıçdaroğlu’na düşen tarihi görev; bu değişimin önünü açmasıdır.

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.