Çünkü senden korkuyorlar! | Nurdan Savaş Yazdı

Çünkü senden korkuyorlar! | Nurdan Savaş Yazdı
Yayınlama: 07.09.2023 20:25
A+
A-

Toplumu istediğin gibi şekillendirebilecek gücünden,bu gücünü fark edersen yapabileceklerinden ve senden korkuyorlar.

Tarihte kim olduğunu,güçlü olduğunu,kağanların ayağına geldiğini,ordular yönetip,devlet yönetiminde söz sahibi olduğunu bilmenden,hatırlamandan,uyanmandan ve bunlar için savaşıp geri almandan korkuyorlar.

Geçmişten bugüne ve geleceğe olan köprülerde kilit taşı olmandan ve bunu yıkamamaktan korkuyorlar.

İnsanlığın,aydınlığın,ışığın mayasını çoğaltmandan korkuyorlar.

Karanlıklar içinden sızan ışığından korkuyorlar.

Bin yıllar ötesindeki ışıltılı,azimli,savaşçı ruhu diriltmenden korkuyorlar.

Bin yıllar ötesindeki gücünün bugünlere kıvılcım olmasından korkuyorlar.

Kimliğini hiçbir çerçeveye sığdıramamaktan korkuyorlar,hiç kimsenin ardında köle,yatağında cariye,karanlık kuyuların diplerine indirememekten korkuyorlar.

Senin evladı için Kiros’un kanını içen Tomris olmandan korkuyorlar.

Yapılan ihaneti görüp emrindeki Oğuzlar ve Türkmen’lerden oluşan orduyla kılıç kuşanıp kocası Tuğrul Beyin yardımına koşan ve isyancıları dağıtan

Altuncan Hatun olmandan korkuyorlar.

Delhi Türk Sultanlığını yöneten yay kuşanan,at binen askeri ve siyasi deha aynı zamanda şair olan Raziye Begüm Sultan ruhundan korkuyorlar.

Divan-ı Lügati’t Türk’te kendisine itaat edilen “Sultan Hakan” olarak anlatılan nice Terken Hatunlar olmandan korkuyorlar.

Bebem anasız büyür,vatansız büyüyemez deyip üç aylık bebesini evde bırakıp vatanı için cepheye koşan Nene Hatun ruhunu diriltmenden korkuyorlar.

Milis müfreze komutanı olarak Türk Kurtuluş mücadelesinde kadınlardan oluşturduğu birliği ile destanlara konu olan Fatma Seher Erden gibi savaşçı,asker ruhunun ortaya çımasından korkuyorlar.

Dünyaya adını kazıyan ilk savaş pilotumuz Sabiha Gökçen gibi olmandan korkuyorlar.

Prof.Dr Remziye Hisar,Safiye Ali,Süreyya Ağaoğlu,Sabiha Bengütaş,Leman Bozkurt Altınçekiç,Feriha Sanerk,Semiha Berksoy ve her alanda yetkin olan daha nice Türk kadınları gibi olmandan korkuyorlar.

***

Savaştığında tüm kalıp ve yargılara meydan okuyup kazanabileceğinden korkuyorlar.

Elini kaldırıp tokat attığında karanlıkları yerin yedi kat dibine hapsedebileceğinden korkuyorlar.

Başını kaldırıp göklere bakmandan,devlet yönetiminde söz sahibi olmandan,Türk toplumuna tarihin her köşe başında yön veren rolünü geri alıp yeniden Türk yaşam tarzını benimseyip ayağa kalkmandan korkuyorlar.

Türk kültüründeki yerinden,her alanda yetkin ve yetenekli olmakla birlikte ülkenin ve ailenin yönetiminde söz sahibi olmandan korkuyorlar.

Senin yüceliğinden,göz kamaştıran parlaklığından,asla boyun eğmeyen,pes etmeyen insanlığın temel unsuru,hayatın can damarı,insanlığın devamı olduğunu bildiklerinden senin bunu fark edip fark yaratmandan korkuyorlar.

Atalarının sana verdiği kandan bu kanı harekete geçirip başarabileceklerinden korkuyorlar.

KORKUYORLAR!    

KORKUYORLAR!

PEKİ YA SEN NEDEN KORKUYORSUN?

Seni karanlığa gömüp çizdikleri çerçeveye sığdıramayanlar bütün bu kudretinden korkuyorken, nasıl oldu da bir kenara itilen,canı çıkana kadar dövülen,babasının ayakları altında paspas olan,kocasının zülmünü görmezden gelen,abilerinin elinde kalan,her geçen gün toplum ve aile içinde etkisi ve yetkileri daraltılan,bir resim gibi bir çerçeve içinde sınırlandırılan,erkeğin adının çapkına çıktığı tecavüzlerde adına  kahpe koyulan,bebelerine tecavüz edildiğinde sus pus olan ağıtları susup içine atan kadın oluverdin..? Nasıl?!

Özünde asla karanlıkta olmayan her alanda yetkin ve yetenekli olan evrende en faziletli parlayan zekası azmi ve kendini,aileni,vatanını,devletini korumaya kudretli nesiller yetiştiren sen neden korkuyorsun? Neden?

Sana enjekye edildiği gibi erkeğin sadece biyolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarının karşılandığı değil,toplumun temelini,aile birliği ve devamlılığını sağlayan,çocukların yetiştirilmesinde ve kültürünün nesilden nesillere aktarılmasında köprü olan,çocuğun topluma sağlıklı katılmasını sağlayan,ailenin iletişim kurmasında baş rolde olan sen neden korkuyorsun ? Neden?

Nasıl olurda, sadece çocuk doğurmak,yetiştirmek ve erkeğe cariye olarak belirleyen mantığı susarak kabul edip gücünün farkında olmaz ve üzerine oynanan oyunda rol alırsın,neden?

Senin karanlıkları yırtacak,aydınlılar yaratacak kudretinden korkuyorlarken,seni köleleştirmek üzerine kurulan düzende yapılan köklü gerici değişikliklere daha ne kadar susacaksın? Ne kadar seyirci kalacaksın?

Kendine biçilmiş her söyleneni sorgulamaksızın yapan ve biçilmiş rolünü sorgusuzca oynama hevesini ne zaman öldürüp özüne döneceksin kadın?

Atalarının,kanının sana verdiği kudreti ne zaman kullanıp ayağa kalkacaksın?

Unutma ki, sen kudretin ve azminle karanlığa savaş açarsan yücelir yeniden toplum!..

Unutma!

Ayağa kalk!

Çünkü senden korkuyorlar…!

30 yılı aşkın süredir sanayide çeşitli sektörlerde yöneticilik yapan ve halen otomotiv sektöründe çalışmaya devam eden köşe yazarı ve araştırmacı gazeteci. 2012 Anadolu üniversitesi İşletme mezunu ve halen Tarih bölümü aktif 3.sınıf öğrencisi.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.