“Uyanış…”
Karadeniz’in uyanması lazım. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun. Kayseri, Yozgat, Kırşehir. Trakya, Trakya’nın uyanması lazım.
Aydın, Afyon, Denizli. Van, Ağrı, dadaş Erzurum’un. Malatya, Sivas, Tunceli, Tunceli’nin uyanması lazım.
Balıkesir’in, Yeşil Bursa’nın, Mardin’in, Midyat’ın uyanması lazım.
Dağın, taşın, kurdun kuşun uyanması lazım.
“Duman…”
Toroslar’da tüten o Türkmen bacasının dumanı yetmiyor artık. Yurdun dört bir yanı, yurdun dört bir yanından o dumana karışmak lazım.
O tüten dumana karışmak lazım.
“Akĺından ilk geçen…”
Acı söyletiyor insanı ve acı acı yazdırıyor da. Lirik bir şiir acımsılığında. Çünkü şiirler en doğru ve en yalın gerçeklerin sözcüleridir. Masallar, hikayeler yalan söyleyebilir ama şiir yüze çarpan bir acı tokat gibidir.
Ya kendine getirir insanı, ya kendinde getirir. Üç beş kelimeden ibaret olsa da akĺına ilk gelen aklından ilk geçendir.
Genel manzaraya bakınca hani o Nutuk’taki tabiri ile “manzara-i umumiyeye” dert etmemek, tasalanmak zor. Olanı biteni uluorta gözlerimizin önünde. Sokağa bakıyorum, görsel, yazılı veya sosyal medyaya, bir kısır döngü, bir çıkmaz sokak. Herkesin bir doğrusu, herkesin bir hesabı var. Her doğru kendine, her hesap kendine.
“Biz nerede hata yaptık sorusu” ɓaş ucu kitabımın ilk paragrafındaki ilk ve tekrar eden bir satır.
“Bir yeni yol…”
Toplum gerçeklik algısını yitirmiş mi ne? Toplum bıkmış tükenmişlikten bezmiş mi ne? Ekonomisi, yargısı, eğitimi, sağlığı, can ve mal güvenliği, hukuk güvenliği ne hallerde. Barınma ve karnını doyurmak telaşı ona keza. Tam bir kaos dönemi. Bu bıkmış ve tükenmişlik bundan olsa gerek. 1923 ruhundan çok uzak bir siyasi anlayış. İktidarı ayrı telden, muhalefeti ayrı. Hani bir ortak payda var gibi ama yol ve yöntem farklı. Daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük anlayışı her iki tarafta da o ruhtan, o 1923 ruhundan çok uzak. Gri alanlar var mesela. Cumhuriyet değerlerini hedef almış bir iktidar, kuruluş değerlerini hedefleyen bir muhalefet. Benim penceremden görünen manzara bu.
Bir yeni yola kimse düşmüyor, bir yeni yola kimse çıkmıyor…
Atatürk ile kalın.
Selam ile…