Demokrat Parti’den Cumhurbaşkanı’na 2023 hedefleri sorusu: Hangilerine ulaşıldı?

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından özellikle ekonomiye ilişkin bir takım vaatlerde bulunulduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a bu vaatlerden hangilerinin gerçekleştirildiğini sordu.

Demokrat Parti’den Cumhurbaşkanı’na 2023 hedefleri sorusu: Hangilerine ulaşıldı?
Yayınlama: 12.01.2024 16:52
A+
A-

Demokrat Parti (DP) Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Hedef 2023 olarak lanse edilen hedeflerden hangilerine ulaşıldığının açıklanmasını talep etti.

Altıntaş, “Sayın Cumhurbaşkanı söz konusu tarihten bu yana önce Başbakan, sonra Cumhurbaşkanı olarak kesintisiz bir şekilde yürütmenin başı olmaya devam etmiştir.” ifadelerini kullanarak, 24 Haziran 2018 tarihinden bu yana uygulanmakta olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte, Cumhurbaşkanı’nın kendisini yavaşlattığını öne sürdüğü pek çok engelin de ortadan kaldırıldığını belirtti.

DP Sözcüsü Altıntaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde, 2023 yılına kadar gerçekleştireceğini vaat ettiği bir takım hedefler açıklamıştır. Bu hedeflerden bazıları şöyle özetlenebilir:
–        Türkiye ekonomisi dünya ekonomileri arasında ilk 10’a girecek
–        Enflasyon tek haneli olacak
–        İşsizlik oranı yüzde 5’in altına inecek
–        Gayri safi yurt içi hasıla 2 trilyon dolar olacak
–        İhracat 500 milyar dolar olacak
–        İstihdam yüzde 50’nin üzerine çıkacak
–        Turist sayısı 50 milyonu geçecek
–        50 milyar dolar turizm geliri elde edilecek
–        Otoyol uzunluğu 7 bin 500 km’ye çıkarılacak
–        Demiryolu ağı iki katına çıkarılacak
–        Yoksulluk oranı yüzde 10’un altına inecek
–        Doktor sayısı 200 binin üzerine çıkarılacak
Sayın Cumhurbaşkanı söz konusu tarihten bu yana önce Başbakan, sonra Cumhurbaşkanı olarak kesintisiz bir şekilde yürütmenin başı olmaya devam etmiştir. 24 Haziran 2018 tarihinden bu yana uygulanmakta olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte, kendisini yavaşlattığını öne sürdüğü pek çok engeli de ortadan kaldırmıştır. Bu koşullar altında, 2011 yılında vaat edilen hedeflerden hangilerine ulaşılmıştır?”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi