Fransa Cumhurbaşkanı’ndan skandal sözler: Türkleri masada istemiyorum

Zaman zaman Ankara karşıtı açıklamalarıyla gündem olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron akıllara durgunluk veren açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı uçağında gazetecilere konuşan Macron Türkiye karşıtı açıklamalar yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı’ndan skandal sözler: Türkleri masada istemiyorum
Yayınlama: 22.12.2022 15:13
Düzenleme: 22.12.2022 15:15
A+
A-

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretlerinin dönüşünde yaptığı cumhurbaşkanlığı uçağında gazetecilere yaptığı demeçlerin bir benzeri Fransa’dan geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ürdün’de düzenlenen “Bağdat  İşbirliği ve Ortaklık Konferansı” sonrasında konuştu.

Macron ve Erdoğan pazar günü Katar’ın başkenti Doha’daki Arjantin-Fransa maçını tribünden izlemişti.

Avrupa’nın NATO içinde daha kararlı bir rol üstlenmesi gerektiğini dile getiren Macron, “İttifak bağlı olmam gereken bir şey değil, seçmem gereken ve birlikte çalıştığım bir şey. Stratejik özerkliğimizi yeniden düşünmeliyiz” dedi.

“Avrupa, teknoloji ve savunma yetenekleri konusunda daha fazla bağımsızlık kazanmalıdır” diyen Macron, Avrupa’nın kendisini geliştirme çabasının da NATO’ya bir alternatif olarak görülmemesi gerektiğini dile getirdi.

Paris’e dönüşte 3 gazeteciye konuşan Macron, “Daha güçlü bir Avrupa ittifak içinde kıtanın daha bağımsız olmasını sağlayacaktır. NATO’nun içinde, NATO’yla birlikte hareket etmeye imkan tanıyacak fakat NATO’ya bağımlı olmamayı getirecektir” dedi.

“TÜRKLERİN MASAYA OTURMASINI İSTEMİYORUM”

Wall Street Journal’da yayınlanan haberde Macron’un Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin kaynaklarından biri olduğuna da değinilirken, doğu Avrupa ülkelerinin liderlerinin Macron’u suçladığı da belirtildi. Macron, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı dönemde ve öncesinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor ve hatta tehdit ediyordu.

Macron’un cumhurbaşkanlığı uçağında, “Bütün Avrupalılar ve Batılılar bana ahlak dersi verenler bana müzakere masasında kimin oturması gerektiğini söylemeli. Bana kalırsa ben Çinlilerin ve Türklerin bundan sonraki aşamada ne olacağını görüşmek için yalnız müzakere etmelerini istemiyorum” dediği de kayıtlara geçti./SÖZCÜ

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.