İç kanama geçiren Çetin Doğan’ın nakli için 10 görevlinin uçak parası aileden istendi

İç kanama geçiren Çetin Doğan’ın nakli için 10 görevlinin uçak parası aileden istendi
Yayınlama: 15.11.2022 16:51
A+
A-

Hakkında açılan davalar nedeniyle  Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK savunucusu eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, kalp krizi  geçiren babasını görmesi için Diyarbakır’a özel jet ile getirildiği geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Selahattin Demirtaş’a özel uçak tahsis eden devlet,FETÖ Kumpası nedeni ile 82 yaşında tutuklanarak İzmir’de cezaevine konulan ve ağır hasta olan Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın İstanbul Adli Tıp merkezine sevki için ailesinden 10 korumanın uçak gidiş-dönüş parasını istedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, “Çetin, mide kanaması geçirdi, günler sonra doktor gördü. Çetin’in İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi için, 10 koruma görevlisinin gidiş – geliş uçak bileti parasını cezaevi yönetimi bizden istedi.” dedi.

ÇETİN DOĞAN ADLİ TIP’A SEVKİNDEN VAZGEÇTİ

Nilgün Çetin açıklamasının devamında Biletleri biz alsak ucuz bilet ararız ama bizim maaşımız 15 bin lira zaten. Bu kadar kişinin gidiş – geliş parasını karşılamamız imkansız. Çetin Adli Tıp Kurumu’na gitmekten vazgeçti.” ifadelerini kullandı.

Çetin Doğan, bir yılı aşkın süredir cezaevinde. Doğan’ın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru ise hala bekletiliyor.

“TÜRK DEVLETiNi YOK ETMEYE ÇALIŞAN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK OLANLAR DEVLETIN OLANAKLARIYLA TAŞINMAKTADIR.”

Her hafta Salı Günü Saat 22:00’de Medya Siyaset TV’de farklı konu ve konuklarla gündemi değerlendiren TÜMOD Genel Sekreteri,Akdemisyen-Yazar Suay Karaman yaşananlara sert tepki gösterdi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Selamoğlu’na yaptığı açıklamada Karaman “Türk devletini yok etmeye çalışan bölücü terör örgütüne destek olanlar devletin olanaklarıyla taşınmaktadır.Çetin Doğan’dan para istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Suay Karaman açıklamasında şunları söyledi:

“28 Şubat davasında yargılanan ve 19 Ağustos 2021 tarihinde cezaevine gönderilen, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı görevinden emekli olan, 82 yaşındaki Orgeneral Çetin Doğan ve diğer komutanlar İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na “cezaevinde kalıp kalamayacakları kararı için” gönderildiler. Ancak birçok rahatsızlıkları olmasına karşın hepsine ‘sağlam’ raporu verildi. Bunun üzerine Çetin Doğan, Buca cezaevine gönderildi.

Daha önce rahatsızlığı nedeniyle Çetin Doğan’ın Buca Cezaevi Müdürlüğü tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu’na götürülmesi gündeme getirildi. Buca Cezaevi Müdürlüğü bunun için yanına 10 koruma görevlisi verilerek gidiş – dönüş uçak biletlerini alıyor ve ücretini Çetin Doğan’ın ödemesi gerektiğini bildiriyor. Yaklaşık 15 bin lira maaş alan Doğan ailesinin, on kişinin gidiş – dönüş parasını karşılaması olanaksız. Zaten avukatı aracılığıyla bu talep red ediliyor. Bu durumda Çetin Doğan, “devletimin zarar etmesini istemem” diyerek ve birçok rahatsızlıkları olmasına karşın sağlam raporu veren Adli Tıp Kurumu’na gitmekten vazgeçiyor ve kaderiyle baş başa kalmayı yeğliyor.

Buca cezaevinde bulunan bir diğer emekli orgeneral 83 yaşındaki Çevik Bir, ilerleyen rahatsızlığı nedeniyle tahliye oldu. Bunun üzerine kronik rahatsızlıkları olan Çetin Doğan, avukatı aracılığıyla ‘infaz ertelemesi’ talebiyle savcılığa başvuru yaptı. Çetin Doğan, beş damarından by-pass olmuş, Silivri’de cezaevinde iken tekrar tıkanan damarlarına stant takılmış, yüksek tansiyon ile şeker hastalığı üzerine prostat kanseri olmuş ve ağır bel ameliyatı geçirmiştir. Bütün bunlara karşın, İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan muayeneye sonucunda Doç. Dr. Selcan Kundak imzalı “Çetin Doğan’ın rahatsızlıkları nedeniyle hayati riski var ama bu içerde de, dışarıda da aynıdır” şeklinde bir heyet raporu verildi. Kısa bir süre önce bir kanama geçirdiği ve yerinin saptanabilmesi için endoskopi ve kolonoskopi yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu tetkiklerin acilen yapılması gerekirken randevuyu 6 Aralık Salı gününe veriyorlar. Devletin üstün bir görevde bulunan değerli bir subaya verdiği değer böyle.

4 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’da yaşayan babası Tahir Demirtaş, kalp krizi geçirdi. Diyarbakır’da kalp krizi geçiren babasını görmek için Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi.

Demirtaş 12 Kasım Cumartesi günü helikopter ile Çorlu’ya getirildi. Oradan da özel jet ile Diyarbakır’a götürüldü. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde babası ile yaklaşık bir saat görüşen Selahattin Demirtaş, daha sonra sıkı önlemler ve gizlilik içinde önce Çorlu’ya, oradan da helikopterle Edirne’ye götürüldü.

Sözde Ermeni soykırımını savunan, bebek katili Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceğiz diyen, PKK terör örgütüyle sıkı ilişkileri olan birini, devlet bizlerin vergisiyle taşımakta sakınca görmezken, onurlu görev yapmış, Mustafa Kemal’in askeri değerli orgeneral Çetin Doğan’a yapılan nasıl açıklanabilir?

Cumhuriyete ve Atatürk ilkelerine bağlı şerefli Türk subaylarını Fethullah Terör Örgütü üyesi yargıçların kararıyla cezaevine yolladılar ve orada ölmeleri için ellerinden gelen her şey yapılıyor. Ama Türk devletini yok etmeye çalışan bölücü terör örgütüne destek olanlar devletin olanaklarıyla taşınmaktadır. Bu rejime AKP, ileri demokrasi adını vermektedir. Hukuk, bir gün herkese gerekecektir; unutmayalım…”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.