İkinci Yüzyıla Çağrı

İkinci Yüzyıla Çağrı
Yayınlama: 10.12.2022 19:56
Düzenleme: 10.12.2022 19:57
A+
A-

Erdoğan ile,Kılıçdaroğlu arasındaki farkı en kısa yoldan Haluk Bilginer açıklamış; Biri yok yere karısını birkaç kere tokatlayan İbrahim Tatlıses’i konuşturuyor AKP li gençlere, diğeri Jeremy Rıfkın’ın ekonomi bilimine katkıları ile başlıyor söze.Çağdaşlıkla çağın gerisinde kalmak bundan daha çarpıcı olarak açıklanabilir mi?

Akıl çağında yaşadığımıza göre bu çağın en önemli özelliği; yola çıkarken Atları arabanın önüne koşmaktır.

CHP nin manifestosunu herkes kendi meşrebine göre yorumluyor diye düşünüyorum.

Örneğin; Atlantikçiler ikinci yüz yıl çağı anlayışına alkış tutarken, onların karşısındaki Solcu olmasa da anti Atlantikçiler Kemal Kılıçdaroğlu’nu Kemal Derviş takipçisi diyerek küçümsüyorlar.

Ne yapmış Kemal Derviş; kendisinden yardım isteyenleri krizden çıkarmak için aklın yolunu seçmiş. Demişki özetle; eğer sistemi topyekûn değiştirmek istemiyorsanız, yani kapitalist sistem içinde kalmak kaydıyla kurtulmak istiyorsanız; Milli Geliriniz faiz dışı giderlerinizden en az %6fazla olacak, hedefi tutturmak için; aldığınız kredileri yollara dökmeyeceksiniz.

Yolsuzluk yapmayacak, bankalarınızın kullandıracakları kredi tutarları, öz kaynaklarının öngörülen yüzdesini aşmayacak.İtibardan tasarruf olmaz demeyip, lüks uçak sayısını 20 lere yükseltmeyeceksiniz, İhale yasasını yüzlerce kez değiştirip beşli çete deyimini sözlüğümüze eklemeyeceksiniz.

Cumhuriyet kazanımlarını yok etmek, Atatürk adını halkımıza unutturmak için ülkemizdeki tüm stadyumları yıkıp yerine yenilerini yapmayacaksınız.

Dünya’nın en güzel ülkeye giriş kapısı olan Atatürk Hava Limanını yok edip yerine; adına Millet Bahçesi denilen bu ucube yapıları Türkiye sathına yaymayacaksınız.

Yer seçiminde yapılan büyük yanlışlığı kanıtlanmış olan, kara yolu ve metro inşaatları uzun süre tamamlanamayacak olan İstanbul Hava Limanı adında yeni bir hava limanı yaratarak devletin bütçesini bu ve benzer inşaatlara gömmeyeceksiniz.

Kemal Derviş faslını burada kesip İKİNCİ YÜZ YILA ÇAĞRI metnine bakalım.

“ Benim işim birleştirmektir, biz altı lider birlikte yürüyeceğiz, iktidara geldiğimizde 3,5 milyon kişi istihdam edilecek, kişi başı geliri 20 bin doların üzerine çıkaracağız, üç yılda 100 milyar dolar yatırım yapacağız. “ diyerek başlıyor bay Kemal.

Selin Sayek Böke “  Zenginleşeceğiz, Bugün yaşanıyor olan ağır yıkıcı, kalıcı yükü kaldıracağız. Nasıl mı? üretimi dönüştüreceğiz, verimlilik yaratıp gelirleri arttıracağız……. “ diyor.

Deneyimli eski bürokrat ki -Kemal Derviş döneminde hazineden sorumlu görevli- Faik Öztrak devam ediyor “ Halkımızı zenginliğe ulaştıracak projelerimizi 50 ili kapsayan sekiz alanda özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız, projeleri beş kolona ayırdık. İkinci kolon işgücü dönüşümü, üçüncü kolon enerjide bağımsızlığı sağlamak, dördüncü kolon gıda bolluğu bereketi, beşinci kolon hızlı istihdam artışı ile kişi başı geliri 20 bin doların üzerine çıkaracağız. ” diyerek sıralıyor.

Sizleri bilmem ama ben inanıyorum bu vaatlere, çünkü; bir inanmak zorundayım, başka çarem yok, iki bu ekip sözünü tutmak zorunda ve tutacak kadar akıllı, üç bu ekip şimdiye kadar hiç yalan söylemedi, dört bu vasıflara sahip olan bir ekibin başarılı olmaması için ortada çözülemeyecek bir problem yok, beş bazı çok bilmişlerimizin ileri sürebilecekleri kaynak nerede sorusuna verilen cevap yeterince inandırıcı. Yani dış kaynak, öz kaynak diye aldatma yolunu seçmiyorlar. Üretken projeler inandırıcı ise dünyada kaynak bol, yeter ki basiretli bir işadamı gibi çalışacak yöneticilerimiz olsun

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.