İmamoğlu – Kaftancıoğlu ‘Aptal,Şizofreni’ gerilimine BBC dahil oldu

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, Canan Kaftancıoğlu’nun Ekrem İmamoğlu hakkında “Aptal, şizofreni” dediğini kaleme aldı.İlgili haber: Aptal… Şizofreni… İmamoğlu-Kaftancıoğlu savaşıO yazıdan sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bahsi geçen kelimeleri bir …

İmamoğlu – Kaftancıoğlu ‘Aptal,Şizofreni’ gerilimine BBC dahil oldu
Yayınlama: 02.12.2022 18:57
Düzenleme: 02.12.2022 19:10
A+
A-

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, Canan Kaftancıoğlu’nun Ekrem İmamoğlu hakkında “Aptal, şizofreni” dediğini kaleme aldı.

İlgili haber: Aptal… Şizofreni… İmamoğlu-Kaftancıoğlu savaşı

O yazıdan sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dün yaptığı Twitter paylaşımı ile olaya ilişkin açıklama yaptı: “İddia edilen diğer ifadeler ise ırkçı ve ayrımcı ifadeler olup, yaşamı boyunca nefret söyleminin karşısında durmuş biri olarak nefret ve ayrıştırıcı söylem kullanmadım, bundan sonra da kullanmam.”

BBC Türkçe, Ekrem İmamoğlu – Canan Kaftancıoğlu tartışmasına dahil oldu, adını açıklamayan CHP’li kaynaklarla yaptığı görüşmeleri paylaştı.

ADAYLIK TARTIŞMASI

BBC Türkçe’nin haberine göre, İmamoğlu – Kaftancıoğlu arasında yaşanan gerilimin sebeplerinden birisinin, Cumhurbaşkanlığı adaylığı olduğunu öne sürdü: “Son dönemde kamuoyuna yansıyan iddialardan bir diğeri ise Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki farklı yaklaşımının ortadaki sorunlu ilişki manzarasını beslediği yönünde.

Adaylık tartışmasının başından bu yana İmamoğlu’nun adı, kamuoyunda Altılı Masa’nın potansiyel aday isimleri arasında anılıyor.

Her ne kadar sonbaharda İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekler bir görüntü verse de son haftalarda özellikle Altılı Masa içinde yaşanan ve artık partililerin basın önünde de açıktan ifade ettiği bazı fikir ayrılıklarının ardından adı, yeniden potansiyel adaylar arasında anılmaya başladı.

Kaftancıoğlu’nun ise Cumhurbaşkanı adayının kesinlikle Kılıçdaroğlu olması gerektiği yönündeki tavrı biliniyor.

BBC Türkçe’nin görüştüğü bir CHP’li kaynak, bunun iki siyasetçi arasında önemli bir ayrılık noktası olduğunu ve bu durumun hükümete yakın medya tarafından da özellikle kullanıldığını söylerken bir başka kaynak ise bu tür yaklaşım farklıklarının önemsiz olduğunu, meselenin İstanbul’daki iki iddialı siyasetçi arasındaki gerilimlerle ilgili olduğunu savunuyor.”

KİTAP TARTIŞMASI

BBC Türkçe, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu geriliminin merkezindeki bir başka konunun ise “Kahramanın Yolculuğu” adlı kitap olduğunu iddia etti: “Parti içinde yaygın olarak bilindiği belirtilen bu yaklaşım farkının, bir kitap tartışmasıyla ilk kez kamuoyuna yansıdığını anlaşılıyor.

İmamoğlu’nun seçim sürecindeki kampanya direktörü Necati Özkan’ın ‘Kahramanın Son Yolculuğu: Yeni Nesil Siyasetin Zaferi’ adlı kitabı, 23 Haziran seçimlerini takip eden süreçte yayımlandı.

Kitapta İmamoğlu’nun da bir önsözü vardı.

Kaftancıoğlu Twitter hesabından kitaba tepki göstererek, ‘Kahramanın hikayesini yazıyorum diyerek kahramandan daha çok kendilerini kahramanlaştırmaya çalışan profesyoneller bilsinler ki; yalan, yanlış ve eksik verilerle Genel Merkez iradesinin, CHP örgütlerinin ve İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir!’ paylaşımını yaptı.

CHP Genel Merkezi’nden milletvekilleri Engin Altay ve Seyit Torun, paylaşımı Twitter’da retweet etti.

İmamoğlu bir açıklamasında, kitapla ilgili olumlu yorumlarda bulunmasının ardından eserin adındaki kahraman ifadesini doğru bulmadığını ifade etti.

Bir başka açıklamasında ise Kaftancıoğlu’nun bu konuda kamuoyu önünde olumsuz bir yorumda bulunmasını eleştirdi:

‘Canan Hanım’ın kendi fikrini beyan etmesine bir şey demiyorum ancak bulunduğumuz pozisyon itibariyle parti içi yoruma vesile olacak ve partinin bu anlamda etkileneceği bir psikolojik ortamda bunu yorumlamasını doğru bulmuyorum. Çünkü ben partimi ya da partili kimlikleri etkileyecek bir konuşmayı ne basın önünde yaparım, ne de tweet atarım.’

Kitap, günümüzde de İBB’ye ait İstanbul Kitapçısı şubelerinde, raflarda ön plana çıkartılmış şekilde sergileniyor.”

İSTANBUL KADROLARI

BBC Türkçe, gerilimle alakalı bir diğer konunun, CHP İstanbul kadrolarıyla alakalı olduğunu öne sürd:

“CHP’nin İstanbul’daki örgütlerinde farklı gruplar bulunuyor.

Birçok partili, bunu parti içi demokrasinin de olağan bir yansıması olarak değerlendiriyor.

İstanbul’daki parti örgütlerinde; Oğuz Kaan Salıcı, Erdoğan Toprak, Battal İlgezdi-Ali Kılıç gibi isimlerle özdeşleşen gruplar olduğu aktarılıyor.

Kaftancıoğlu’nun, kamuoyunda 10 Aralık grubu olarak da anılan, Oğuz Kaan Salıcı’nın etkili olduğu grupla hareket ettiği biliniyor.

Başka bazı grupların da Kaftancıoğlu ile ittifak içinde yer aldığı ayrıca Kılıçdaroğlu ile Kaftancıoğlu arasında güçlü bir ilişkinin olduğu da bildiriliyor.

CHP’li kaynaklar, bu gruplardan herhangi birinden olmayan Ekrem İmamoğlu’nun ise İstanbul’da parti örgütlerinde ve belediyelerde etkisini artırmaya çalıştığını belirtiyor.

Kaynaklar; CHP İstanbul İl Örgütü ve İBB arasındaki ilişki dengesinde, İmamoğlu ve çevresinin daha fazla hareket alanı istediğini, il yönetiminin ileride de buna göre şekillenmesini hedeflediklerini söylüyor.”

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.