İsrail’le Türkiye arasındaki ticaretin hız kesmeden devam etmesine Türker Ertürk’ten tepki

İsrail’le Türkiye arasındaki ticaretin hız kesmeden devam etmesine Türker Ertürk’ten tepki
Yayınlama: 22.03.2024 15:21
A+
A-

İktidar, geçtiğimiz kasımda Gazze’ye başlattığı saldırılar nedeniyle İsrail’e sert eleştiriler yöneltse de aynı durum ticarette geçerli olmadığı ortaya çıktı.

AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte İsrail’e yapılan ihracat altı katına çıktı.

Sadece 2023 yılında Türkiye’den İsrail’e yapılan ihracat 5 milyon 430 milyon dolara ulaşırken İsrail’in Gazze’ye saldırısı sonrası Aralık 2023’e kadar ki ihracat rakamı 1 milyar 100 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“İSRAİL’E KATLİAM İÇİN YARDIM EDİYORUZ”

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk , X hesabından  konuyla ilgili “İsrail’e katliam için yardım ediyoruz” başlığıyla bir açıklamada bulundu.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün itibarıyla Gazze‘de İsrail’in etnik temizliğe yönelik saldırılarında yaşamını kaybeden Filistinlilerin sayısı 32 bin, yaralıların ise 74 bin 200’e ulaştı. Gazze‘deki yaşam yerlerinin yüzde 90’ı da tahrip edildi. Hala İsrail acımasız ve insanlık dışı katliamlarını durdurmuyor Ramazan‘da olmamıza rağmen. Ama Türkiye ve İsrail arasındaki ticaret tam gaz devam ediyor. Yani İsrail‘e katliam yapması için yardım eden ülke durumuna düşüyoruz. Bunun iliklerine kadar sorumlusu da siyasi iktidardır.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi