İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’dan, Kızılay’ın deprem sonrası çadır satışına ilişkin dikkat çeken açıklama

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’dan, Kızılay’ın deprem sonrası çadır satışına ilişkin dikkat çeken açıklama
Yayınlama: 26.02.2023 17:03
A+
A-

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki “yetersizliğiyle” gündem  olan Kızılay’ın, depremin üçüncü gününde AHBAP Derneği’ne 46 milyon lira karşılığında çadır sattığını ortaya çıkardı. Kızılay’ın depremden sonra yardım konusunda neden yetersiz kaldığı tartışılıyordu. AHBAP söz konusu bilgileri doğrularken Kızılay’dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan satış işlemini savunan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Ahbap ile Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir” dedi.

Kızılay’ın çadır satışı ve söz konusu açıklamasına her kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu’da yaptığı yazılı açıklamada satışa tepki göstererek “Türkiye bu vahim ve tutarsız tabloyu, yükselen yozlaşmayı hak etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Kürşad Zorlu Açıklamasında şunları söyledi:

“Dün bir gazetede yer alan iddialar çerçevesinde kamuoyuna yansıdığı üzere Kızılay’ın deprem felaketinden 2 gün sonra depolarında mevcut olan çadırları (2050 adet) sattığı ve ilgili derneğin almış olduğu bu çadırları AFAD koordinesi ile üçüncü ve dördüncü günü sahaya ulaştırabildiği anlaşılmaktadır.

Milletimizin her alanda işbirliği ve dayanışması çok önemli ve değerlidir. Ancak bu olay farklı yönleriyle irdelendiğinde felaketin ilk günlerindeki organizasyon eksikliğini ve koordinasyon hatalarını gözler önüne sermektedir.

Kızılay resmi WEB sitesinde afet yönetimi kapsamında “Acil barınma konusunda ise devletin ilgili kurumlarının yanında yardımcı rol üstlenir.” denilmekte ve “uzun süreli kullanılabilen afet çadırlarının yanı sıra ihtiyaca yönelik özel çadırlar da ürettiğinden” söz edilmektedir. Ayrıca “afet yardımları” kısmında Kızılay’ın afet bölgelerinde oluşan geçici barınma ihtiyacını karşılamak için geçmişten bugüne devam eden bağış sistemi kurduğu açıkça görülmektedir. Yani kurumsal olarak üretilen çadırlarda zaten halkımızın yapmış olduğu bağışlar söz konusudur.

Kızılay’ın, olağanüstü hal ilan edilen deprem felaketinin ardından, elindeki çadırları ivedi olarak sahaya sevk etmek yerine bir başka kuruluşa satarak yönlendirmiş olması ne afet yönetiminin hedefine ne de etik/hukuki değerler sistemine uygundur.

Bununla birlikte sorunu asıl derinleştiren, Türkiye Acil Afet Müdahale Planı’ndaki (TAMP) hatalı yaklaşımdır. Zira burada çadır temini ve çadır kentlerin kurulumu aşamasında AFAD “ana çözüm ortağı”, Kızılay ise “destek çözüm ortaklarından” biri olarak belirlenmiştir.

Bu tespit ve değerlendirmeler, Kızılay gibi devletin ve halkın birleştirici gücü olma özelliğine ulaşmış bir kurumun sorumluluğunu ve AFAD’ın depremin ilk saatlerinden itibaren Kızılay’ın elindeki çadırları acil temin/organize/sevk etme görevini de ortadan kaldırmayacaktır.

İYİ Parti bu konuda gerekli tüm detaylı incelemeleri yaparak milletimizle paylaşacaktır.

Şüphesiz Türkiye bu vahim ve tutarsız tabloyu, yükselen yozlaşmayı hak etmemektedir.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.