İYİ Parti’de milletvekili aday adaylığı için başvurular başlıyor

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, milletvekili aday adaylığı başvurularının 15 Mart’ta başlayacağını açıkladı. Erkeklerden 30 bin TL, kadınlardan ve gençlerden 15 bin TL ücret alınacağını belirten Zorlu, engelli vatandaşlardan ücret talep edilmeyeceğini kaydetti.

İYİ Parti’de milletvekili aday adaylığı için başvurular başlıyor
Yayınlama: 13.03.2023 19:28
A+
A-

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

14 Mayıs tarihinin milletin kader anlarından biri olacağını vurgulayan Zorlu, “Bugüne kadar ortaya koyduğu karar ve politikalarla başarıdan hızla uzaklaşmış iktidara ‘Tamam mı, devam mı?’ denilecek” ifadesini kullandı.

Hafta sonu deprem bölgesine gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Genel Başkan Meral Akşener’e, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşlik ettiğini hatırlatan Zorlu, iki büyükşehir belediye başkanının 14 Mayıs’ta kazanılacak zaferle Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevini üstleneceğini belirtti.

İktidarın özellikle ilk 72 saatlik dönemde devletin tüm imkanlarına rağmen gerekli iradeyi sahaya yansıtamadığını,hızlı karar alamayıp arama-kurtarma çalışmalarında devlet kapasitesini hayata geçiremediğini savunan Zorlu, bu tablonun kayıpların artmasına neden olduğunu dile getirdi.

Zorlu, “Depreme rağmen hala ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı siyaset dilinin devam ediyor olması, merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki dengenin kutuplaştırma aracı olarak kullanılması, bu iki büyükşehir belediye başkanımızın seçim sathı mailinde neden bu fotoğrafın içerisinde olması gerektiğini de milletimize gösteren çok önemli bir kaynaktır” şeklinde konuştu.

Deprem bölgesinde gerekli önlemlerin alınmaması durumunda tarım ve hayvancılık alanında özellikle yaz aylarında üretim sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çeken Zorlu, “Bu zaten derinleşen ekonomik sorunlarla beraber daha da yüklenmiş sorunlarla başbaşa bırakacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti olarak 14 Mayıs’tan sonra hayata geçirmek istedikleri çalışmaları paylaşan Zorlu, “Çiftçilerin var olan borçları ve varsa icra takipleri en az 2 yıl süreyle 1 yılı faizsiz olarak ötelenmelidir. BAĞ-KUR- SSK Primleri ve ödemeleri 3 yıl süreyle ötelenmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Telef olmuş hayvanların tazmini, sakat-yaralı olanların kesime gönderilmesi, sağlam olanların ise toplu ya da bölümler halinde geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir.” diyen Zorlu, “Geçtiğimiz günlerde bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Orada esas alınan madde, telef olan hayvanların yerine yenilerinin gönderileceği. Oysabarınma alanları yok. Öncelikle tazmin edilip bu barınma alanlarının oluşturulması gerekiyor. En önemlisi de bunun karşılanacağı bütçe, 2023 bütçesinin tarımsal destekleme ödeneğinden alınacakmış. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın topladığı bağış 12 milyar gibi önemli bir paraydı. Neden buradan karşılamıyorsunuz? Neden bunu diğer 70 ilimizin tarımsal destekleme bütçesinden aktarıyorsunuz. Bunların düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

Deprem bölgesinde tarımsal üretimin devam etmesi için iş gücü gerektiğine işaret eden Zorlu, “Özellikle depremden zarar gören Şanlıurfa’nın dikkatle irdelenmesini ve geçici işçiler konusunda taleplerin oradan yönlendirilmesinin iki kat fayda sağlayacağını düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Deprem bölgesinde yabacılara yönelik toprak ve mülk satışının yasaklanması için TBMM’de verdikleri tekliflerin reddedildiğini de hatırlatan Zorlu, “Bunun sonuçlarını hep birlikte takip etmeliyiz. Tarım arazilerinin yabancı ülke vatandaşlarına satılmasının önlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Hekimlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız”

Deprem ardından bulundukları bölgeleri terk etmeyen hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayan Zorlu, depremde 94’ü doktor 448 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, 528 sağlık çalışanının ise yaralandığını söyledi.

“Siyasi iktidarın ‘giderlerse gitsinler’ söylemi ile daha da derinleştirdiği bir netice ile karşı karşıyayız” diyen Zorlu, Türk Tabipleri Birliği’nin belirttiği rakamlara göre 2022 Ocak ayından 2023 Şubat ayına kadar olan dönemde 2.936 hekimin yurt dışına gitmek için iyi hâl belgesi talep ettiğini aktardı.

Bunun kabul edilecek bir tablo olmadığını ifade eden Zorlu, “Biz İYİ Parti olarak buradan söz veriyoruz; hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu kutuplaştırıcı iklimin arasında işinizi yapamaz hale geldiğinizi biliyoruz. Mesleğinizin saygınlığını hedef alan girişimlere kesinlikle izin vermeyeceğiz” diye ekledi.

Aday adaylığı başvuruları başlıyor

Milletvekili aday adaylığı başvuru ve adaylık belirleme süreciyle ilgili Genel İdare Kurulu toplantısında alınan kararları açıklayan Zorlu, erkeklerden 30 bin TL, kadınlardan ve gençlerden 15 bin TL ücret alınacağını, engelli vatandaşlardan ücret talep edilmeyeceğini söyledi.

Başvuruların 15-22 Mart tarihleri arasında yapılacağını ekleyen Zorlu, “Genel İdare Kurulumuz adayların belirlenmesi konusunda hangi yöntemin uygulanacağına dair Sayın Genel Başkanımıza tam yetki vermiştir. Sayın Genel Başkanımızın özellikle büyük şehirlerde üye tabanlı bir yoklama arzusu ve iradesi öteden beri mevcuttur. Bunun üzerinde bir çalışma yürütülecek. Nihai kararımız da önümüzdeki günlerde paylaşılacak.” diye ekledi.

Zorlu basın toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bülent Kuşoğlu’nun açıklaması

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun hem belediye başkanı hem de cumhurbaşkanı yardımcısı olmayacaklarını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun sözleri sorulan Zorlu, “Bunlar çözülmeyecek noktalar değil. Önemli olan irademizdir. Sayın Genel Başkanımızın önerisi ve Millet İttifakı’nın ortak mutabakatıyla varılmış bir karardır bu.” dedi.

HÜDA PAR’dan Cumhur İttifakı’na destek

HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı sorulan Zorlu, “Milletiyle bütün gerçekleri olabildiğine paylaşan, milletine yüreğini açmış bir genel başkanla ilerleyen bir siyasi partiyiz. Bizim ilkelerimiz en başından beri belli. Bu çerçevede iş birliği süreçlerini nasıl ilerleteceğimize yönelik görüşlerimiz paylaştık. Bahsettiğiniz partinin görüşlerini biz de biliyoruz. Parti programlarında Anayasa’daki vatandaşlık tanımı dahil olmak üzere değiştirilmesine yönelik pek çok vaatleri söz konusu. Bu sorunun muhatabı İYİ Parti değil, bu karara ortak olan Cumhur İttifakı’nın paydaşlarıdır. Onlardan da bu görüşün alınması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

Cumhur İttifakı’nın genişleme süreciyle ilgili soruya Zorlu, “Millet İttifakı daha güçlü şekilde yoluna devam ediyor. Ancak bizi koalisyonla eleştiren Cumhur İttifakı tarafında artık yeni ve yepyeni bir altılı masa var.” yanıtını verdi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi