İYİ Partili İbrahim Halil Oral’dan ilk açıklama

İYİ Partili İbrahim Halil Oral’dan ilk açıklama
Yayınlama: 09.06.2022 15:47
Düzenleme: 23.11.2022 16:25
A+
A-

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın, katıldığı bir yayında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili yaptığı açıklamalar tepki çekmişti.Açıklama üzerine Meral Akşener Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi

Oral açıklamasında, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” demişti.

Oral açıklamasının devamında ise “Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğlu’nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil” diye konuşmuştu.

“Sözlerim Yanlış Anlaşıldı Sayın Kılıçdaroğlu ve Alevi Kardeşlerimden Özür Dilerim “

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral basına yansıyan açıklamaları hakkında sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu.

Oral Açıklamasında şunları söyledi:

Sözlerim Partim ve Şahsımın Aleyhine Kullanıldı

 “İki hafta önce Ankara Masası isimli YouTube kanalında 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ve  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin sorulara, sosyolojik tespitler yaparak cevap vermiştim.

Sunucunun “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği nedeni ile seçilemez diyenler var” sorusu üzerine;

Şahsımın ve partiminin Kemal Bey’in kimliğine yönelik asla bir çekincemiz olmadığını ısrarla vurgulamama rağmen, konuşmanın bir kısmı ne yazık ki bağlamından koparılarak şahsım ve Partimin aleyhine kullanılmaya çalışılmaktadır.

Mevcut iktidar tarafından yıllardır kararlılıkla uygulanan kutuplaştırma politikası ve maalesef bu politikanın toplumumuzun bazı kesimlerinde yer etmiş olması gerçeğinden hareketle; her zaman kınadığım ve kınayacağım bu kutuplaştırma diline ve siyasetine işaret etmek amacıyla kurduğum cümlelerime buradan açıklık getirmek istiyorum.

Özensiz sözlerim ve yanlış anlaşılan ifadelerim için özür diliyorum

Aleviler yüce dinimiz İslam’ın ve Türk milletinin özü ve parçasıdır. Onlara yönelik ayrımcılığı bir insan, bir İlahiyatçı ve bir milletvekili olarak asla kabul edemem. Bu nedenle de söz konusu programdaki sözlerimin yanlış anlaşılmasından ötürü büyük üzüntü duyuyor, başta Alevi kardeşlerimiz olmak üzere bütün milletimizden özür diliyorum.

Konuşmamı bağlamından kopartarak;  iktidarın kutuplaştırma siyasetine hizmeti, görev kabul etmiş olan kara propaganda neferi havuz medyasına karşı da hukuki haklarımı kullanacağımı ifade etmek istiyorum.

Kılıçdaroğlu ile görüşeceğim

Ayrıca, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da konuyu izah etmek amacıyla bir randevu talep ettim. Talebim de olumlu karşılanmıştır.

Ülkemizin ekonomik bir darboğazdan geçtiği, yoksulluk ve sefaletin kronikleştiği bu günlerde kamu oyunu günümüzde geçerliliği kalmamış bu gibi tartışmalara maruz bırakmamak gerektiğini düşünüyorum.

Ve Üzdüğüm herkesten haklarını helal etmelerini diliyorum.”

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.