İYİ Partili Kabukcuoğlu’ndan AKP’ye zor soru

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, çocuğun cinsel istismarı için açılan dava sayısındaki artışa dikkat çekerek “Hükümet çocuk cinsel istismarını önlemek için gerekli tedbirleri alsaydı, insanlık için yüz karası olan bu suç 4 misli artar mıydı?” diye sordu.

İYİ Partili Kabukcuoğlu’ndan AKP’ye zor soru
Yayınlama: 31.01.2023 20:37
A+
A-

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Ekonomi iyiye gittiğinde nüfusun arttığına aksi durumda nüfusun gerilediğine dikkat çeken Kabukcuoğlu, “2002’de doğurganlık hızı 2,4 iken günümüzde 1,7’ye düşmüştür. Nüfusun yerinde sayması için olması gereken en düşük rakam 2.1’dir. Sayın Cumhurbaşkanı evlenecek çiftlere 3 çocuk önerse de, Türkiye maalesef 2 çocuğa bile sahip değildir.” dedi.

“Hükümet altı yılda bir arpa boyu yol alamadı”

Çocukların kıymetinin bilinmediğini belirten Kabukcuoğlu, suça sürüklenen çocukların sayısına işaret etti. “Küçük yaşta çocuk suçlu duruma düşüyorsa çocuğun bunda kusuru yoktur. Çocuğu bu duruma düşüren, dezavantajlı çocuğu tespit edip, zamanında gerekli tedbirleri almayan hükümetlerdir” diyen Kabukcuoğlu, “Suça sürüklenen çocukların sayısını tam bilemiyoruz. Konunun en müspet delilleri açılan davalar. Buna göre, 2015 yılında suça sürüklenen çocuk sayısı 133.662 iken, 2021’de hala 132.943’tür. Hükümet altı yılda bir arpa boyu yol almamıştır.” ifadelerini kullandı.

“Cinsel istismar davaları sürekli artıyor”

Çocuklarla ilgili en hazin verilerden birinin istismar konusu olduğunu kaydeden Kabukcuoğlu, “Çocuk okulda, işyerinde, kursta, her yerde cinsel istismara uğruyor. En hazin tarafı da cinsel istismar davalarıyıllar içinde sürekli artıyor olmasıdır. Hükümet bu konuda vurdumduymazdır. Önceden adı cinsel istismarlara karışmış insanların, tekrar çocuk eğitiminde görevlendirilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki büyük bir eksiliği, ayıbıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“Gerekli tedbirler alınsa suç artar mıydı(!)”

2002 yılında 4.592 olan, çocuğun cinsel istismarı için açılan dava/suç sayısının 2021 yılında yaklaşık dört misli artarak 20.459’a ulaştığının altını çizen Kabukcuoğlu, “Hükümet çocuk cinsel istismarını önlemek için gerekli tedbirleri alsaydı, insanlık için yüz karası olan bu suç 4 misli artar mıydı? Hükümete yakınlığı ile itham edilen bir kursa giden çocuğun uğradığı cinsel istismar karşısında ilgili bakanın ‘bir kere ile bir şey olmaz’ demesi milletimizin hafızasındadır.” şeklinde konuştu.

“Siyasi sorumluluğun tarifi nedir?”

Hükümetin çocuk evlilikleriyle de ilgilenmediğini savunan Kabukcuoğlu, “Çocuk hastaneye geliyor, doktorlar ihbarda bulunuyor, olay yargıya yansıyor ama failler bir şekilde yakasını sıyırıyor. 6 yaşındaki çocuk reşit olduktan sonra mahkemeye bizzat müracaat ediyor. Mahkeme bunun takibini yapmak zorunda kalıyor ve adalet kişilerin yakasına yapışıyor. Konuyla ilgili olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işin siyasi sorun olmadığını, sadece adli sorun olduğunu söylüyor. Bir sorun 20 yıldır çözülemiyorsa ve bu siyasi sorun değilse, siyasi sorumluluğun tarifi nedir? dedi.Kabukcuoğlu, 2021 yılında 13.139 kız; 770 de erkek çocuğunun evlendirildiğinin tespit edildiğini ekledi.

“720 bin masum yavrunun geleceği kaç para?”

Çocuk işçiliğinin ise önemli bir çocuk sömürü olduğunu belirten Kabukcuoğlu, “2019 yılında 720.000 çocuğun çalıştırıldığı tespit edilmiştir. Asgari ücretin 8.500 TL olduğu ülkemizde, aileler yoksulluk içindedir. AK Parti hükümeti zaten gelecekten yeme konusunda ustadır. Yol yapılır borcu çocuklara bırakılır, köprü yapılır borcu çocuklara bırakılır, tüp geçit yapılır borcu çocuklara bırakılır. Vatandaş hasta olur hastaneye yatar, borcunu çocuk öder. Çocuk olur, onun geleceğini hazırlamak yerine çocuğun geleceğinden çalar, onu çalıştırır. Hükümete soruyorum, 720.000 masum yavrunun geleceği kaç paradır?” şeklinde konuştu.

“AK Parti anayasal suç işliyor”

Anayasa’nın ‘Dev­let, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır’ şeklindeki 41’inci maddesini hatırlatan Kabukcuoğlu, “Bu amir hükmün gereğini yerine getirmeyen AK Parti hükümeti, anayasal suç işliyor.” diye ekledi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.