Kaç kız çocuğumuz imam nikahıyla evlendirildi, fikri olan var mı?

“Bu ülkede iktidarın aleyhine konuşanlar geçe yarıları göz altına alınırken, tutuklanırken neden kamuoyunu ayağa kaldıran bu olayın failleri tutuksuz yargılanıyor?”

Kaç kız çocuğumuz imam nikahıyla evlendirildi, fikri olan var mı?
Yayınlama: 13.12.2022 20:40
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti Laik mi?

Sosyal bir hukuk devleti mi?

Anayasa’ya göre evet ama yaşananlara ve uygulamalara göre hayır.

Tarikat ve cemaatlerin hukukumuzda yeri var mı?

Yasalarımıza göre hayır!

30 Kasım 1925 tarihinde, 677 sayılı kanun ile tekke ve zaviyeler kapatıldı.  Yani tam 97 yıl önce.  Ancak yaşananlar ve uygulamalar farklı!

Tarikat ve Cemaatler, dernek ve vakıf adı altında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Dahası destekleniyorlar, mülk kiralayabiliyorlar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği protokolleri imzalayarak kamusal alanlarda faaliyetlerde bulunabiliyorlar.

Ne yaman çelişki bu?

Hukuk devleti bu mu?

İnanabiliyor musunuz21. Yüzyılda,İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in altı yaşındaki kızı imam nikahıyla evlendirildi.

H.K.G’nin annesi, babası, istismarcısı çocuklar unutur algısı yönünde düşünmüş olmalı.

Peki ya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı?

Peki ya konuyla ilgisi olan diğer bakanlıklar?

H.K.G. neden hiç okula gitmedi?

Anayasa’nın 42.maddesi ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun52-59 maddeleri neden uygulanmadı?

H.K.G. olayı 30 Kasım 2020’de savcılığa yansımış. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı H.K.G’ninkoruma altında alındığını söyledi de faillerle ilgili iki yıldır ne yaptıklarını söylemedi.

Çocuklar unutmaz, hem de hiç unutmaz. Yaşadıkları travmalar mıh gibi çakılır zihinlerine, yüreklerine. Nitekim H.K.G. unutmadı. Çıkış yolu aradı.Teslim olmadı, direndi. Acılarıyla, yıkılmışlıklarıyla yaşama tutunmak için çabaladı.

Biz onun yaşadıklarıyla utandık!

TÜRKİYE NEREDE VE TÜRKİYE NEREYE?

Karanlığımız hiç bu kadar derin olmamıştı. Düşünün altı yaşında imam nikahı kıyılan bir çocuk. Nikahını kıyan babası. Annesi saçlarını tarayarak onu istismarcısına hazırlama görevini üstlenmiş.İstismarcısı yaptıklarını ona oyun olarak anlatmış.

Bu arada istismarın ne demek olduğunu artık bütün toplumumuz öğrendi, biliyor.

Şimdi soruyorum bir çocuk bunları unutabilir mi?

Şimdi soruyorum bu yaşananların Afganistan’da yaşananlardan farkı var mı?

Bu olay ilk değildi elbette. Çocuk gelinler ülkemizin kanayan yarası.

Bakın ülkemizde TÜİK verilerine göre bile 2021 yılında 7 bin 190 çocuk doğum yaptı. Bunun 117’sini 15 yaş altı çocuklar oluşturuyor.  Bu tablo devletin resmi istatistiklerinde duruyor. Bu tablo ne kadar çürüdüğümüzü haykırıyor.

Toplumda büyük tepki oluşturan H.K.G olayı üzerinden çok açıklamalar yapıldı. Davanın takipçisi olunacağı ve benzeri gibi ama nedense ilk duruşma tarihi 22 Mayıs 2023 olarak belirlendi ve olayın failleri tutuklanmadı.

Bu tarihe ve faillerin tutuklanmamasına toplumsal itirazlar büyüdü. Çünkü hiç bu kadar çürümemiştik. Nihayetinde toplumsal duyarlılık etkisini gösterdi ve duruşma tarihi 30 Ocak 2023’e çekildi.

Şimdi sorulması gereken soru şu: Bu ülkede iktidarın aleyhine konuşanlar geçe yarıları göz altına alınırken, tutuklanırken neden kamuoyunu ayağa kaldıran bu olayın failleri tutuksuz yargılanıyor?

***

CHP yöneticileri ve milletvekilleri TBMM’den Adalet Bakanlığı’na yürüdüler.

Hukuksuzluklara karşı eylem önemli bir adımdır, kutluyoruz.

Ancak dernek ve vakıf adıyla faaliyetlerine devam eden tarikat ve cemaatler konusunda bir açıklama bekledim doğrusu ama duyamadım!…

Şu anda cemaat ve tarikatların elinde kaç H.K.G. var fikri olan var mı?

O çocuklar neler yaşıyor, fikri olan var mı?

Kaç kız çocuğumuz imam nikahıyla evlendirildi, fikri olan var mı?

***

Türkiye’nin gündeminde bu utanç tablosu tartışılırken bir de baktık ki başörtüsüne yönelik Anayasa değişiklik teklifi, iktidar temsilcileri tarafından özgürlük ve eşitlik söylemleri eşliğinde TBMM’ye sunuldu.

Başörtünüz batsın!

Özgürlük, eşitlik anlayışının batsın!

Çocuklarımızı koruyamıyorsunuz. O bez parçası ile neyi örtmeyi düşünüyorsunuz?

Yeter artık, yeter!..

Önce evlenme yaşını düzeltin. On sekiz yaşın altında rıza ile evlenme garabetini ortadan kaldırın. Bu dava ile ilgili görmezden gelmeleri ortadan kaldırın, failleri tutuklayın. Onları en ağır şekilde cezalandırın. Amasız, fakatsız, süratle…

Medeni kanunda belirtilmiş evlenme yaşının altında imam nikahı kıyılmasının önünü kapatın. 677 sayılı kanunun gereğinin yerine getirilmesini sağlayın.

Bunu siz yapmazsanız halk yapacaktır. Çünkü sapkınlık bebeklikten henüz çıkmış çocuklarımıza kadar indi.

Gelinen yer toplumsal sabrın son noktasıdır…

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Muammer Piyadeoğlu dedi ki:

    Kendilerinimi yargılıyacaklar?

  2. Muharrem Güler dedi ki:

    Kaleminize sağlık

  3. Mahir Soyöz dedi ki:

    Son 20 yılda bu tür evlilikler çok arttı, kontrol yok, muhalefet, hiçbir şey yapmıyor, her şeyi pas geçiyor, taki, olay, ayuka çıkarsa ortaya çıkıyor, bir çok konuda, aynı fikirde olduklarını sanıyorum, saygılarımla…