Kamu işçilerinin zam oranı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam oranlarını açıkladı.

Kamu işçilerinin zam oranı belli oldu
Yayınlama: 09.05.2023 12:51
A+
A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam oranları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu toplu sözleşme ile refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. En düşük ücreti 15 bin TL’ye çıkarıyoruz” dedi.

Erdoğan, “Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ila yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulaması getiriyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde yüzde 70’lik artışa gidiyoruz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET, MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI

“Tüm vatandaşlarımızın gelirini artırarak refah seviyesini yükseltecek yeni düzenlemelerde yapacağız” da diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur.”

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “Önemli bir aşamayı geride bıraktık. Ortaya çıkan tablonun hayırlı olmasını temenni ediyorum” derken; Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Benim ve Mahmut beyin görevi de işçilerin çıkarlarını korumak” diye konuştu.

EN AZ 15 BİN TL TALEP EDİLMİŞTİ

İşçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in ortak talebi, “aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi” olarak öne çıkmıştı.

Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinden sonra ise birinci 6 ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için yüzde 5’er zam ve enflasyon farkı istenmişti.

KAYNAK:SÖZCÜ

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi