Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı’nın bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Seçilen bir Cumhurbaşkanı’nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır” dedi.

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı’nın bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır
Yayınlama: 05.12.2022 18:54
Düzenleme: 05.12.2022 18:56
A+
A-

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler, bugün TBMM Genel Kurulu’nda başladı.

Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Görüşmeler, Oktay’ın sunumunun ardından partiler adına yapılan konuşmalarla devam etti.

“CUMHURBAŞKANI’NIN BÜTÇESİNİ SAVUNMAMASINI PARLAMENTOYA SAYGISIZLIKTIR”

İYİ Parti, MHP ve HDP adına genel başkanlar ya da grup başkanvekilleri tarafından yapılan konuşma sonrası kürsüye CHP adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu geldi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

* “Bütçe dediğimiz belge maliye açısından bir ülkenin ekonomisi açısından en temel yasadır. Bütçe tasarısının yasalaşması için de özel bir prosedür vardır. Başbakan kendi bütçesini özgüvenle anlatırdı. Şimdi başkan soruyor: ‘Komisyon nerede?’ Komisyon burada. ‘Hükümet nerede?’ Hükümet yok.

* Mehmet Uçum. Cumhurbaşkanı danışmanı. ‘Bu tek kişilik hükümettir’ diyor. Tek kişilik hükümetse gelecek buraya bütçesini savunacak. Halkın oy vermediği atanmışların gelip bizden oy istemesini kabul etmiyoruz. Atanmışlar gelmişler buraya, bütçeyi sunuyor. Talimat almadan hiçbir bakan parmağını kaldıramaz. Yangın söndürmeye gidiyorlar. ‘Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile yangını söndürmeye başladık’ diyorlar.

* Seçilen bir Cumhurbaşkanı’nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır. 1 Ekim’de geldi, Meclis’i açtı. Açtı da ne oldu? Kimsenin konuşmadığı ortamda konuştu. Biz konuşunca gelmiyor.

* Bu sistem sizi siyaset yapmaktan alıkoydu. Yapamıyorsunuz, siyaset. Bakanları da atandı. Bizim soru önergelerimize cevap vermiyorlar. Meclis başkanını anlıyorum onu da aynı irade seçti.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasını sosyal medya hesabından “Sarayın yalanlarına karşı, halkın gerçekleri… #İkiTürkiye” ifadeleriyle paylaştı.

Kılıçdaroğlu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 88’inci yıl dönümü dolayısıyla, TBMM kulisinde bütçe konuşması öncesinde kadın milletvekilleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.