Kıyamet de kopsa, Cumhuriyetimiz kutlanmalıdır! | Hakkı Güleç Yazdı

Kıyamet de kopsa, Cumhuriyetimiz kutlanmalıdır! | Hakkı Güleç Yazdı
Yayınlama: 29.10.2023 00:00
Düzenleme: 29.10.2023 00:59
A+
A-

Kutsal Anadolu İsyanı sonrası kurulan cumhuriyetimiz, emperyalistlere hatırlatılacak en etkili cevap olacaktır.

Dün Türk halkının üzerine çullanan ve en büyük vahşeti yaşatanlar soykırıma yönelerek,Türkleri Anadolu’dan söküp atmanın hesabı içindeydiler.

Bugün yine aynı yayılmacılık hesapları yapan “demokrasi ve insan hakları” sözleriyle dün Anadolu’da ve sonrası yıllarda Vietnam, Irak, Afganistan, Suriye’de insanlık suçu işleyen iki yüzlü emperyal devletlerin desteğiyle bugün, tüm dünyanın gözü önünde, Gazze’de aynı insanlık suçu işlenmektedir.

İşgalcilerin vahşetini her fırsatta yüzlerine vurmak dile getirmek gerekir. Bu anlamdazorlu mücadeleler sonunda kazanılmış cumhuriyetimizin 100. yıl kutlanması daha da zaruridir.

Cumhuriyete Giden Süreci Kısaca Özetlersek

Onlar, 1918,1. Dünya savaşı sonrası sonunda yeni süper güç Amerika’nın bölgemiz içinkaleme aldığı Wilson prensiplerinin 12. Maddesine uygun hazırlanmış30 Ekim 1918’de Mondros ve 1920’de Sevr’i imzalattılar.

Ancak teslim olan son Osmanlının İmzaladığı bu antlaşmaları tanımayan, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları “Vatanın bütünlüğü, milletin istikbali tehlikededir. Milletin istikbalini yine milletin azim ve kararları kurtaracaktır.”sözleriyle direnişinve aynı zamanda cumhuriyetin işaret fişeğini atarlar. Öyle ya artık bu millet, makus tarihini yenerek ilk defa işbirlikçi sarayın değil, kendi iradesini koymasının kendi kaderini kendisinin çizmesinin zamanı gelmişti.

Devam eden kongrelersonunda ordu kurması ve milli mücadele sürecini yönetmesi veyasaların çıkartılması için TBMM hükümeti kurulur.

Demokratik yönetimin özü olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözüyle aslında 23 Nisan 1920’de açılanmeclisle birlikte kurulmuş olan ama adı konulmayan rejimin adı cumhuriyettir…

Ve günümüzden tam 100 yıl öncesi tarih 29 Ekim 1923’te ilan edilir.

Özellikle seçilmiş olan 29 Ekim günü, aynı zamanda 30 Ekimde imzalanmış olan teslimiyet antlaşması Mondros’tan bir gün öncesidir ki,bu ilan tarihi tüm dünyaya verilen önemli bir mesajdır…

Evet 100 yıl sonra atalarımızın mirası ve ilelebet yaşayacak olan cumhuriyetimiz için en güçlü mesaj vermek sırası bugün bizdedir.

Dünyanın en büyük vahşetlerin yaşandığı, aynı zamanda en namuslu, en demokratik mücadelelerle sınırları kanla çizilen ve tüm mazlum uluslarına örnek olan, cesaret veren milletimiz bugün 29 Ekim 2023 günü kıyamet de kopsa100. Yılını büyük coşkuyla kutlama azmi ve kararlığındadır.

Çünkü tüm mazlum uluslara örnek olan ve emperyalizmi dünyada ilk defa Kutsal Anadolu İsyanıyla a dize getirerek kurduğu cumhuriyetin 100. Yılını kıyamet de kopsa kutlamayacaktır.

Çünkü dünyanın en büyük vahşetine maruz kalmış milletimizin mücadele azmini taçlandıran cumhuriyetimiz mazluma moral, zalime tokat gibi hatırlatılmalıdır.

Dün Sevr’i dayatarak Anadolu’da uyguladıkları Türk soykırımıyla insanlık suçu işlediler; bugün yine Sevr’in güncellenmiş projesi,

Büyük Orta Doğu Projesi adına orta doğuyu kan gölüne çevirmekteler; dünya tarihine geçecek insanlık suçu işlemeye devam etmekteler.

Dün Türk milletini Anadolu’dan söküp atmak için soykırım uygulayanlar bugün yine aynı nedenle Filistin halkını Gazze’den söküp atmak için insanlık suçu işlemektedir.

Bu nedenle bu vahşete maruz kalan mazlumlara moral vermek işbirlikçilerine ve zalimlere mesaj vermek adına cumhuriyetimizin 100. Yılı kıyamet de kopsa kutlanmalıdır.

Psikolojik Danışman- Eğitimci/Yazar
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.