Laiklik ilkesinin kabulünün 87. yılında ‘Laiklik Meclisinden’ açıklama

Laiklik ilkesinin kabulünün 87. yılında ‘Laiklik Meclisinden’ açıklama
Yayınlama: 05.02.2024 20:42
Düzenleme: 05.02.2024 20:39
A+
A-

Bugün, laikliğin Türkiye Cumhuriyeti anayasasına girişinin 87. yıldönümü. Laiklik, 5 Şubat 1937’de anayasanın 2. maddesinde yapılan değişiklikle devletin niteliklerinden biri olarak kabul edildi. Ancak, Cumhuriyetin son 20 yılında devletin bir niteliği olan laikliğe saldırılar arttı. Tarikat ve cemaatler her alanda gücünü ve etkisini artırırken AKP de bu durumu destekledi. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Şeriata düşmanlık dinin bizatihi kendisine husumettir. Türk demek, aynı zamanda Müslüman demektir” ifadeleri toplumun büyük bir kesiminin tepkisini çekti.

‘LAİKLİK EŞİT, ÖZGÜR VE KARDEŞÇE BİR YAŞAM İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR’

Sözcülüğünü YARSAV kurucu başkanı, hukukçu ve siyasetçi Ömer Faruk Eminağaoğlu,Avukat Berkay Çelen ve Umut Kuruç‘un yaptığı Laiklik Meclisi Laiklik ilkesinin kabulünün 87. yılında yazılı bir açıklama yaptı.

“Laiklik eşit, özgür ve kardeşçe bir yaşam için vazgeçilmezdir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada şunlar söylendi:

“Bugün “Laiklik ilkesinin” Anayasa’ya girmesinin 87. yıldönümünü.
Laikliğin Anayasa’dan çıkarılması girişimlerine geçit verilemez!
“Laiklik ilkesi” temel bir hüküm olarak bundan 87 yıl önce, 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasa’ya girmiştir.
O günden bugüne kadar bu vasfı korunan ve Anayasa’da “değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” şeklinde yer alan laiklik ilkesinin günümüzde Anayasa’dan çıkarılması, içinin boşlatılması girişimi ile karşı karşıya olduğumuz açıktır.
Ülkemizdeki siyasal İslamcı iktidarın ve destekçilerinin Anayasa’yı değiştirmek yönünde bir girişim içerisinde olduğu bilinmektedir. Açıktır ki, “Sivil ve demokratik Anayasa” kılıfı adı altında yeni Anayasa ile birlikte laiklik ilkesini kaldırılmayı hedefleyenler, bunu yapamasa da içini boşaltarak devlet düzeyinde ve toplumsal yaşamda dini kuralların geçerli olduğu bir düzenlemeyi dayatacaktır.
Bugün ülkemizde şekillenen rejimin TBMM’yi, en hafif deyimle, tasdik kurumuna indirgediği, yargıda yaşanan son gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, Anayasa’yı askıya aldığı ortadadır. Bu tabloda bir adım sonrasının gerici ve karşı devrimci saldırının laikliğe dönük büyük bir huruç harekatı olacağı görülmelidir.
Bunun açık ifadesi geçtiğimiz günlerde bizzat siyasi iktiarın en tepesindeki ağız tarafından yapılan konuşmadaki şeriat övgüsü ve laikliğe sahip çıkan yurttaşların hedef gösterilmesidir.
Laiklik Meclisi olarak, tartışmasız bir biçimde özgürlüğün ve yurttaşlığın temeli olan laikliğin başta Anayasa olmak üzere toplumsal yaşamdan tasfiye edilmesine karşı kararlılıkla karşı duracağımızı 5 Şubat’ın yıldönümü vesilesiyle bir kere daha ifade ediyoruz.
Laiklik özgürlüktür.
Laiklik yurttaşlarındır.
Laiklik eşit, özgür ve kardeşçe bir yaşam için vazgeçilmezdir. “

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.