Laiklik Meclisinden,Kadir Has Üniversitesinde Yaşanan “İbadethane-Ayakkabı” tartışmasına tepki

Laiklik Meclisinden,Kadir Has Üniversitesinde Yaşanan “İbadethane-Ayakkabı” tartışmasına tepki
Yayınlama: 26.12.2023 13:20
A+
A-

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Zeliha Gizem Sayın ile öğrenciler arasındaki tartışma 24 Aralık Pazar günü sosyal medyaya taşındı. Videoda namaz kıldıklarını iddia ettikleri odanın önünde ayakkabılarını çıkaran öğrenciler ile aynı odaya ayakkabı ile basan Sayın’ın tartışması yer aldı.

Zaliha Gizem Sayın, odanın önünde bırakılan ayakkabılardan rahatsızlık duyduğunu belirterek, “Burası ibadethane, seccadenizin üzerine basmıyorum. Kapımın önünde 18 tane ayakkabı, 48 tane çanta olmaması için burada ayakkabılıklar var. Burası herkesin ibadethanesi, Hristiyanlar da Budistler de burada ibadetlerini gerçekleştirebilir, burası mescit değil. Odamın kapısının önüne ayakkabı bırakamazsın bunun için ayakkabılık var. Okulun kuralları herkes için var, kapıdan çıkınca kokan ayakkabılarınızı görmek zorunda değilim” dedi.

Tartışmayı kayda alan öğrenci olduğu tahmin edilen kişi de Sayın’ın bu sözlerine karşılık “Kamuya açık alanda ses ve görüntü kaydı alıyorum kendi okulumda. Mahkemede aleyhine delil olarak bu görüntüleri kullanacağım. Bu oda benim seccadem, buraya ayakkabı ile girilemez, kadın ve erkeğin ibadethanesi ayrıdır. Namazın içinde altı farzdan biri temizliği şart koşar. İnsanın namaz kıldığı yerin temiz olması gerekir” dedi.

Zeliha Gizem Sayın , görüntüler üzerinden cumhurbaşkanı başdanışmanı Oktay Saral dahil birçok kişi tarafından hedef gösterildi.
Saral akademisyenle ilgili “28 Şubat zihniyetinin günümüz hali bu. Mescid mi ibadethane mi diye bir şeyler zırvalamışsınız. Müslümanların da ibadet ettiği alana, tüm ikazlara rağmen ayakkabılar ile girmek anca sizin gibi İslamofobiklerin yapacağı bir davranıştır. Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

“SORUŞTURULMASI GEREKEN GERİCİLERDİR!”

Sözcülüğünü YARSAV kurucu başkanı, hukukçu ve siyasetçi Ömer Faruk Eminağaoğlu,Avukat Berkay Çelen ve Umut Kuruç‘un yaptığı Laiklik Meclisi yaptığı açıklamayla Kadir Hasa Üniversitesinde yaşananlara tepki gösterdi.

“Soruşturulması gereken gericilerdir!” başlığıyla yapılan açıklamada “Laiklik Meclisi olarak, Zeliha Gizem Sayın Hocamızın yanında olduğumuzu ilan ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Kadir Has Üniversitesi’nde ayakkabılar için dolap ayrılmış olmasına rağmen ibadethane önündeki koridora ve kendi odasının önüne kadar ayakkabı bırakılmasından dolayı öğrencilere yaptığı uyarıya karşı provokatif girişimlere maruz kalan; hakkında sosyal medyada linç kampanyası başlatılan; başta TÜGVA, yandaş basın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı tarafından hedef gösterilen akademisyen Zeliha Gizem Sayın’ın emniyet tarafından ifadeye çağırılması kabul edilemez.

Soruşturulması gerekenler bu ülkenin bilim insanları değil, gericilerdir.

Laiklik Meclisi olarak, Zeliha Gizem Sayın Hocamızın yanında olduğumuzu ilan ederiz.

Üniversitelerde gericiliğin karşısında, bilim ve laikliğe sahip çıkan öğrenciler ile akademisyenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz!”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi