Mustafa Sarıgül: Kapsamlı bir af çıkarılmasını talep ediyorum

Meclis’te konuşan CHP’li Mustafa Sarıgül, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hiçbir siyasi nedene bakmaksızın bütün siyasi partilerin bir araya gelip toplumsal barış ve kardeşlik hukuku için kapsamlı bir af çıkarılmasını bekliyorum, talep ediyorum” dedi.

Mustafa Sarıgül: Kapsamlı bir af çıkarılmasını talep ediyorum
Yayınlama: 10.07.2023 15:24
Düzenleme: 10.07.2023 15:25
A+
A-

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs izninde bulunan ve denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalan hükümlülerin tekrar cezaevine dönmemesini düzenleyen kanun teklifine ilişkin değerlendirmede bulundu.

“AYRIMCILIK YAPILIYOR”

Sarıgül, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan yasa teklifine ilişkin, “Yapılması düşünülen bu düzenleme kapalı cezaevinde bulunan mahkumları kapsamıyor. Açıkta yatanlar, kapalıda yatanlar diye ayrımcılık yapılıyor, adalet duygusu zedeleniyor. Anayasanın eşitlik ilkesine uyulmuyor. Farklı gerekçelerle ve farklı isimlerle yapılan bu düzenlemeler her defasında yeni mağduriyetler yaratıyor, olumsuz sonuçlar doğuruyor” dedi.

AÇIK ÇAĞRI YAPTI

“Gelin, kapalı-açık cezaevi ayrımı yapmayalım, izinli-izinsiz diye ayırmayalım, Cumhuriyetin 100’üncü yılında yepyeni bir sayfa açalım” diyen Sarıgül, “Yarı açık cezaevindeki 80 binden fazla kader mahkumunu dışarı bırakıp kapalı cezaevindekileri bunun dışında tutarsak sıkıntı olur. Sadece ehliyeti alınan 2,5 milyon yurttaşımız var. Birçok esnafımız pandemi dolayısıyla çeklerini, senetlerini ödeyemedi. Bir kez daha af talebimizin vicdani bir talep olduğunu ve devletimizin merhametli olduğunu ifade ediyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hiçbir siyasi nedene bakmaksızın bütün siyasi partilerin bir araya gelip toplumsal barış ve kardeşlik hukuku için kapsamlı bir af çıkarılmasını bekliyorum, talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.