Numan Kurtulmuş’tan ‘Can Atalay’ açıklaması: ‘Meclis’in tavrı net’

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın komisyona partilerin ortak eğilimiyle seçilmesini hatırlatan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Meclis bu konudaki tavrını ortaya koymuştur. Mahkeme isterse tutukluluk halini kaldırır. Meclis’in kendisini mahkeme yerine koyması düşünülemez. Mahkeme de kendini Meclis yerine koyamaz” dedi.

Numan Kurtulmuş’tan ‘Can Atalay’ açıklaması: ‘Meclis’in tavrı net’
Yayınlama: 12.07.2023 15:26
Düzenleme: 12.07.2023 15:29
A+
A-

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KKTC ziyareti sırasında CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın tutukluluğuna dair dikkat çeken açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun benzer örnekleri hatırlatarak kendisini “Arşive baksın” diyerek eleştirmesine ilişkin Kurtulmuş, “Bu konuyla ilgili kim, ne söylemiş, geçmiş dönemlerde buna benzer meselelerde neler yapılmış hepsini satır satır biliyorum. Kimsenin oturduğu yerden ‘Can’ın dosyasına baksın’ deme hakkı yoktur. Bunu bir saygısızlık olarak telakki ederim” dedi.

“MECLİS TAVRINI BELLİ ETMİŞTİR”

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

* TBMM tavrını belli etmiştir. İsmi Meclis ilk oturumunda okunmuştur. Artı, partilerin ortak eğilimiyle, İnsan Haklarını İzleme Komisyonu’na ‘bağımsız’ bir milletvekili olarak yani grubu bulunmayan partilerden bir milletvekili olarak Can Atalay seçilmiştir. Orada iktidar partilerinin de muhalefet partilerinin de ortak bir yaklaşımı söz konusudur. Herhalde bu da Meclis’in hangi kanaat içerisinde olduğunu gösteren bir şeydir.

* Şu anda devam eden tutukluluk hali var. Yargıtay Başsavcılığı bir mütalaada bulunabilir. Böyle bir görüşte bulunabilir, vazifesidir. Ama ilgili dava devam ediyor. Davanın geleceği uzun sürebilir. Ama mahkeme bir ara kararla tutukluluk halinin kaldırılmasıyla ilgili bir karar verebilir. Dolayısıyla bu kararı verecek TBMM değildir. Mahkemenin iradesine Meclis olarak nasıl müdahale edebiliriz. Biz seçilmiş Türkiye’nin yasama organı olarak tavrının ortak ve net olduğunu söylüyorum.

* Bütün partilerin de ortak bir eğilim içerisinde olduğunu söylüyorum ama bu partiler bir yazı yazarak ortak şekilde bunu suistimal etmemesi lazım. Meclis hadi bakalım bunu serbest bırakın dediğinde mahkeme serbest mi bırakacak? Meclis bu konudaki tavrını ortaya koymuştur. Beklenen hüküm özlü bir dava olduğu için tutukluluk halini isterse mahkeme kaldırabilir.

“MAHKEME KENDİNİ MECLİS YERİNE KOYAMAZ”

“Yazılı olarak iletmeyi düşünür müsünüz Yargıtay’a” sorusuna da Kurtulmuş, “Benim ya da Meclis’in kendini mahkeme yerine koyması düşünülemez. Mahkeme de kendini Meclis yerine koyamaz” yanıtını verdi.

CUMHURİYET

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi