Özgür Özel tepki göstermişti: Bornova Anadolu Lisesi’ndeki anaokulu inşaatı durduruldu!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya hesabından Bornova Anadolu Lisesi’nin korusunda yapılacak anaokulu inşaatına tepki göstermişti. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, inşaatın durdurulduğunu açıkladı.

Özgür Özel tepki göstermişti: Bornova Anadolu Lisesi’ndeki anaokulu inşaatı durduruldu!
Yayınlama: 04.01.2024 14:57
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bornova Anadolu Lisesi kampüsüyle ve korusuyla bir bütündür. İzmir’in bu eşsiz mirasının şantiyeye çevrilerek talan edilmesine asla müsaade edemeyiz. Kampüsümüzün yaşaması için direnen tüm öğrencilerin ve velilerin yanındayım” paylaşımında bulunmuştu.

Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bornova Anadolu Lisesi’nin korusuna Suriyeliler için anaokulu yapıldığı yönündeki tartışmalara tepki göstererek, “Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nın, öğrencilerinin ve velilerinin yanında bu rezaletin karşısındayız. Gereği yapılacak” açıklamasını yapmıştı.

“EKSİK VE HATALARINI OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “Bornova Anadolu Lisesi kampüsünde yapılan inşaatla ilgili yasal inceleme sürecimizi tamamladık. Yapılan inşaatın imar mevzuatı açısından eksik ve hataları olduğunu yerinde tespit ettik. İnşaatın ivedilikle mühürlenmesi için gerekli tüm işlemleri başlattık ve Bornova Belediyesi’ne mühürleme işlemini yerine getirmesi için resmi yazımızı ilettik. Kamuoyuna arz ederim” dedi.

“BİR AĞAÇ BİLE KESİLMEDİ”

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2022 Ekim ayında bakanlık tarafından bir müracaat geldi. İzmir’in 11 ilçesinde okul bahçelerini değerlendirmek üzere bir devlet projesi. Eski Milli Eğitim Bakanı’nın projesinin devamlılığı açısından 5 Aralık’ta ruhsat verdik.  İmar alanı içerisinde bir alan. Eğitime tamamen tam destek veren bir belediyeyiz ve bu konuda hangi kurum bize müracaat ederse jet hızıyla cevap veren bir kurumuz. Ve öyle de olmak gerekiyor. Biz okulların kazandırma konusunda talep edersek tüm arkadaşlarla bu konuda olumlu cevap veriyoruz. Burada yapılacak olan bina okulun ihtiyaçlarını karşılayacak modern bir bina. Çok amaçlı bir bina olması bizim de tercihimizdir. Ancak projeyi bakanlık tarafından ve valilik tarafından yapıldığı için bizim dışımızda bağımsızlık gelişme bu. Bize düşen görev nedir? Okulla ilgili imar alanı içerisindeki inşaat ruhsatını vermek. Biz bu inşaat ruhsatını verdik. Ve ölçümleri yaptığımızda da 7 metrelik bir kayma olduğunu tespit ve evrakta inşaatı durdurma kararı aldık. Bu inşaatın yeniden bir projeyle tekrar devam etmesi mümkün. Ama bize tekrar müracaat edecekler. Onunla ilgili tüm yazışmaları yaptık. Burada ağaç kesme yoktur. Koruluk alanda inşaat yoktur. Bir ağaç bile kesilmemiştir.

“ANAOKULU İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ”

Sadece inşaatın yapıldığı alanın bir yedi metre bir kayması vardır. Bu düzeltilerek inşaat devam edecek. Buradan mülteci konusuna ben girmem. Çünkü bizle ilgili olan bir konu değil. Böyle bir konuda bana aktarılmadı. Zaten o bölgede böyle bir mülteci yapısı da yok. Dikkatimi çeken konu şudur. Projenin doğruluğu yanlışlığı tartışmak bize düşmez ama Bornova Anadolu Lisesi Sadece lise eğitimi veren bir Türkiye’nin de en değerli insanları, bilim adamlarını yetiştirdiği kıymetli bir lise. Ve burada anaokulu ihtiyacı olduğunu biz düşünmüyoruz. Bu projeden vazgeçilmesinin bir laboratuvara dönüştürülüyor. O binanın, bir laboratuvara dönüştürülmesini ihtiyacı olan tesiste dönüştürülmesini arzu ederiz. Ama bu bizim fikrimiz. Biz sadece Bornova Belediyesi olarak inşaat ruhsatı vermekle yetkiliyiz. ve tamamen hepsi yasal bir şekilde yapılmıştır. Bakanlık anaokulu yapmak isterse biz kendi alanlarımızda tahsis yapılabiliriz”

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi