Prof.Dr.Gökhan Çapoğlu:Korkunun Ecele Faydası Yok

17.06.2022 13:58
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.Medya Siyaset TV’de her 15 günde bir Hatice Topçu ile gündemi değerlendiren İktisatçı ve siyasetçi Gökhan Çapoğlu yasaya tepki gösterdi.

Prof.Dr.Gökhan Çapoğlu:Korkunun Ecele Faydası Yok

Sansüre ve çok sayıda cezaya yol açacağı gerekçesi ile eleştirilen ve tartışma konusu olan sosyal medya yasası tepki çekmeye devam ediyor. Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörülen ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun yer aldığı 29. maddenin kabul edilmesi ise vatandaşlarda paniğe neden oldu.

Konuyla ilgili haber merkezimize açıklamalarda bulunan Prof.Dr.Gökhan ÇapoğluBu Basın ve Sosyal Medyaya Sansür Yasa Tasarısıdır” derken iktidara da seslenerek “Korkunun Ecele Faydası Yok” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dün, iktidarın dezenformasyonu önlemek iddiasıyla hazırladığı sansür yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Basın ve sosyal medyaya 3 yıla kadar hapis cezası getiren tasarı “korkunun ecele faydası olmadığı” sözünü hatırlatırken, artık ecelinin yaklaştığını iktidarca da  kabul edildiğini göstermektedir.

Tasarının, “yanıltıcı bilgiyi yayma, dezenformasyon, halk arasında korku ve panik yaratma, kamu barışını bozma” gibi gerekçelerle gazetecilere 3 yıla kadar hapis öngören 29. maddesi açık bir şekilde toplumsal muhalefete gözdağı vermeyi amaçlıyor.

Peki haber kime ve neye göre dezenformasyon sayılacak. Bakanların ekonomi düzelecek, döviz kuru düşecek ve özellikle de TUİK’in enflasyon rakamlarını düşük göstermesi dezenformasyon sayılmayacak mı? Bunları yayımlayan ve yazanlar  suç işlemiş sayılacak mı?  Yoksa gerçekleri söylemek ve yazmak mı suç sayılacak. Mazot geçen sene litresi 7.5 TL idi, bugün 30 TL diye yazdığımız,  çarşı-pazarda karşılaştığımız fiyatları söylediğimizde suç mu işlemiş olacağız.

Yasada, halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak nedeniyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde ceza yarı oranında artırılacak.  Peki 128 milyar dolar rezervi gizlice satmak mı, yoksa bunu ortaya çıkarmak mı halk arasında endişe, korku ve panik yaratır?  Gerçekleri ortaya çıkarmak basın ve sosyal medyanın varlık nedenidir, bunu önlemeye çalışmak sadece suçluluk psikolojisinin varlığına işaret eder. Ülke gerçekler ortaya çıkar korkusu ile değil, bilgiyle yönetilir.

Faizleri negatif olarak rekor düzeylere düşürmek enflasyonu zıplatır demek mi halk  arasında endişe, korku ve panik yaratmakta yoksa Anayasa’yı yok sayarak  “Nass Hükmüdür” diyerek faizleri düşürmek mi?

Bu yasa tasarısı Anayasa’nın 26 maddesinde yer alan Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti  ile 28 maddesinde yer alan Basın Hürriyetini açık bir şekilde ihlal ederek toplumsal muhalefeti susturmayı amaçlamaktadır.  Anayasa Mahkemesinden dönecektir.

Toplumsal muhalefeti baskı yasalarıyla susturmaya çalışan iktidarlar  sadece meşruiyetlerini kaybetmekle kalmaz, sonlarının gelişlerini hızlandırırlar, muhalefetin haklılığının bütün vicdanlarda kabul görmesine yardımcı olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.