Referandum | Hatice Topçu Yazdı

Referandum | Hatice Topçu Yazdı
Yayınlama: 16.05.2023 20:19
A+
A-

Kızgın ve de öfkeliyim.

Çünkü süreçlere müdahale etmeden, sonuçları değiştirmenin mümkün olduğunu düşünen kadrolarla yine bir seçim ve sandık hezimeti yaşadık.

Kimilerine göre halkın değişim talebi sandığa yansıdı. Seçimin ikinci tura kalması bir kazanım. Ama bize göre bu bir hezimet ve bizler kafası kesilmiş tavuklar gibiyiz.

Neden mi?

Çünkü Erdoğan’ın 3.kez Anayasayı ihlal ederek Cumhurbaşkanı adayı olmasına,Anayasaya aykırı yeni sesim yasasına,istifa etmeden milletvekili adayı olan bakanlara edilgen kalan ve elbette seçim gecesi oylarımıza sahip çıkamayan bir ittifakın ağırlığı altında eziliyoruz.

Seçim gecesi demişken,bizlere seçim güvenliği konusunda endişe etmememizi söyleyenler o gece bize hiçbir veri sunamadılar.

Anımsayalım!

Saat 22.00’da iki belediye başkanı ekranlara çıkıp Anadolu Ajansının verilerine inanmayın, öndeyiz dediler.  O veriler duyabilmek içinekranlara kilitlendik. Saatler ilerleyince bu iki lidertekrar ekranlarda belirdiler.Heyecanlandık, televizyonlarımızın sesini yükselttik, kulaklarımızı açtık.Ancak ikili aralarındaki samimi tavırlarlaumut aşılamakla yetindi. Sonra kayboldular. Biz yine de bekledik.Nihayet bu sefer 8’i birden ekranlardaydı. Yan yana dizilidirler.  Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kısa bir açıklama yaparak seçimin ikinci tura kaldığını söyledi.

Neye göre?

Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre.

O saatlerde seçimin kesin sonucu belli olmadığı halde bunu neden yaptılar?

Hani ıslak imzalı tutanak sonuçları olacaktı.

Soru şu beceremediniz mi, yoksa teslim mi oldunuz?

Altılı masa bileşenleri bunu size oy veren milyonlara açıklama görev sorumluluğunuz var, farkında mısınız?

Ha size oy veren derken yanlış anlamayın lütfen. Milyonlar size değil matematiğe oy verdiler. Çünkü onlara dayattınız.

Sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olarak kendini dayattı. Yetmedi oluşturulan listelerle siyasal İslam’ın isimleri dayatıldı.

Dört parti ömür boyu alamayacakları sayıda milletvekilini sayenizde meclise taşıdı. Peki ne getirdiler. Hesaplar ortada, CHP’nin ve İYİ partinin oylarında 2018 seçimlerine göre pek bir değişiklik olmadı.

Öyleyse bu dört partinin kerameti ne?

Üstelik Kılıçdaroğlu’nun kazanması halinde Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklar.

Sorular, sorular, aklımda deli sorular…

HÜDA-PAR, Yeniden Refah partileri mecliste. Şimdi soruyorum millet ittifakının meclise taşıdığı bu siyasal İslamcılar bir Anayasa değişikliği söz konusu olduğunda nerede dururlar?

Sayın Kılıçdaroğlu tekrarlıyorum biz Cumhurbaşkanlığı seçimindesize oy vermedik matematiğe oy verdik. Milletvekili seçimlerine gelince ben kendi payıma o listelere oy veremezdim ve vermedim.

Değerli okurlar, bütün bunlara rağmen bulunduğumuz nokta bir referandum noktasıdır. Ya Erdoğan ya Kılıçdaroğlu noktasıdır.

Adım gibi eminim CHP’nin tabanı bu mecliste hak ettiklerinin çok üstünde sandalye ile temsil edilen bu dört partinin liderlerini Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görmek istemiyor. Bu konuda gereği yapılmalıdır.

Milletimize Anayasamızın değiştirilemez maddeleriile Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılık konularında güvence verilmelidir.

Özellikle laiklik konusu ve neoliberal politikalar konusunda ciddi endişelerimiz söz konusudur.Sözde değil özde kamucu politikaların izleneceği güvencesi hayati önemdedir. Bunu devşirerek oluşturduğunuz ‘süper lig’ dediğiniz kadrolarla değil, bunu ülkesini bilen ekonomistlerle yapabilirsiniz. Süper lig dediğiniz kadrolarla kapitalizmin politikalarını uygular, halka yalan söylemeye devam edersiniz.

Eğitimin ve sağlığın sermayenin para kazanma aracı değil bütün yurttaşların hakkı olan bir hizmet olmasını sağlamalısınız.Eğitimimizi müstemleke haline getiren fulbright anlaşmasının bitirileceği konularında halka güvence vermelisiniz.

Seçim güvenliği konusunda halka verdiğiniz sözün arkasında durmalı, bunun gereğini yerine getirmelisiniz. Seçim gecesi ne yaşandıysa hesabını eğmeden bükmeden açıklamalısınız.

YSK’nın Seçim Bilgi Sistemi (SEÇSİS)’in ne kadar oy kaydırdığını da bilmek istiyoruz. Beceriksiz yöneticilerinizle ve AKP’den transfer ettiğiniz danışmanlarınızla oluşturduğunuz sistemlerle bu sorunun yanıtını veremeyeceğinizi biliyorum.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen yukarıda da belirttiğim gibi Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi bir referandum seçimidir.

Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’na bir kere daha oy vereceğim. Süreçleri ıskalamış sonuca mahkûm olmuş bir lidere yeniden oy vereceğim.Yani matematiğe oy vereceğim. Ama şunun altını kalın kalın çizmeden edemeyeceğim. Kılıçdaroğlu bu seçimi kaybederse, sadece seçimi kaybetmeyecek tarihin sayfalarında cehennemin kapılarını açan lider olarak yerini alacaktır.

Emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi vererek,düşmanı topraklarından söküp atmış, çağdaşlaşma devrimleriyle dünyaya model olmuş ülkemize bunlar yakışmıyor ve ben buradan da çıkacağımızı biliyorum.Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarıyız!

 

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.