Reuters 2022’nin en önemli haberlerini, fotoğraflarını ve olaylarını derledi

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, yılın en etkileyici fotoğrafları ve bu fotoğrafların arkasındaki hikayeleri abonelerine ve okurlarına duyurdu.

Reuters 2022’nin en önemli haberlerini, fotoğraflarını ve olaylarını derledi
Yayınlama: 05.12.2022 16:03
A+
A-

İngiliz haber ajansı Reuters, 2022 yılının en önemli olayları, gelişmeleri ve anları ile ilgili kapsamlı bir derleme yaptı. Ajansın dünyanın farklı bölgelerinde bulunan muhabirlerinin servis ettiği fotoğraf ve haberler yıl sonunda incelenerek tekrar paylaşıldı.

Reuters’ın paylaştığı fotroğraflar ve hikayeleri ise şu şekilde sıralandı:

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

BABASININ CANSIZ BEDENİYLE KARŞILAŞTI

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan beri savaş devam ederken, savaşın getirdiği insanlık dramını bütün dünya izliyor. 18 Aralık’ta Ukrayna’nın Harkiv kentinde yaşayan Yana Bachek de 79 yaşındaki Viktor Gubarev’in cansız bedenini yol kenarında görünce fenalık geçirip feryat ediyor. Bachek’in yanında ise partneri Yevgeniy Vlasenko ve annesi Lyubov Gubareva var.

SON SAVUNMA

24 Şubat’taki Rusya saldırısından sadece bir gün sonra gelen bu fotoğraf uluslararası kamuoyunda gündem olmuştu. Ukrayna Ulusal Muhafızları, başkent Kiev önünde Rus askerlerini böyle bekliyordu.

Fotoğrafı çeken Gleb Garanich, “Ofise dönerken Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın ne kadar genç olduğunu gördüm. Bu kadar genç askerlerin, neredeyse çocuk gibilerdi, ellerinde silahlarla yola uzanmaları ve yüzlerindeki kararlılığı görmek çok etkileyiciydi” dedi.

FİLİSTİN

Bölgedeki halka sistematik şiddet uygulamaya devam eden İsrail’e ait güçlerin Batı Şeria’da çekilen bu fotoğrafı da yılın fotoğraflarından biri. İsrail ordusunun 3 Filistinliyi öldürmesinden sonra başlayan eylemde silahlı İsrailli askerlerin karşısına çıkan Filistinli bir kadının jestleri o dönem gündem olmuştu.

Fotoğrafı çeken Mussa Qawasma, “Fotoğraftaki Filistinli kadın eve gidiyordu ve karşısına askerler çıktı. Kadın taş atan Filistinlilerin çocuk olduğunu söyleyerek ateş etmemelerini istedi. Kadının çekilmesini istediler yoksa tutuklayacaklarını söylediler. Kadın çekilmedi ortam gerildi. Daha sonra kadın gitti” dedi.

SRI LANKA

Tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi krizlerinden birini yaşayan Sri Lanka’da Temmuz ayının başında Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, tepkilere direnememiş ve ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Rajapaksa’nın kaçmasından saatler sonra öfkeli halk, Başkanlık Konutu’na girmiş ve lüks yaşam tarzına hayret ederek eğlenmişti.

PRENSİN ÇIĞLIĞI

Kraliçe Elizabeth, Prens Charles ve Cambrdige Düşesi Kate ile birlikte Prenses Charlotte ve Prens Louis Buckingham Sarayı’nda düzenlenen etkinlik sırasında savaş uçaklarının gösterisini izlerken etkinliğe genç prens Louis damga vurdu. Uçak seslerinden ve belki de üzerindeki ilgiden rahatsız olan 4 yaşındaki Prens ellerini kulaklarına götürdü, bağırdı ve yüzünü şekilden şekle soktu.

GÜNEY KORE’DE CADILAR BAYRAMI FELAKETİ

Tarihler 30 Ekim’i gösterdiğinde bütün dünyanın gözü Güney Kore’nin başkenti Seul’deydi… Şehrin popüler bölgelerinden birinde düzenlenen Cadılar Bayramı kutlaması sırasında çıkan arbede ve izdihamda çoğu genç ve çocuk olmak üzere en az 158 insan yaşamını yitirdi ve 180’den fazla insan da yaralandı. Bu olay ülke tarihine kara bir leke olarak girdi.

Fotoğrafı çeken Kim Hong-ji, “Gece yarısı olmuştu ve uyuyamamıştım. O sırada son dakika haberlerini gördüm ve oraya gittiğim zaman cansız bedenler taşınıyordu. İnanılmaz, sürreal ve kaotik bir ortamdı. Duygularımı kontrol etmek için çok çaba sarf ettim” dedi.

KÜRESEL İKLİM KRİZİ

2022’de insanlık yine küresel iklim sorunuyla mücadelede somut adımlar atamadı… Küresel iklim krizinin gelecek yıllarda da etkisini göstermesi beklenirken Somali’de çekilen bir fotoğraf yaşanan kıtlık, susuzluk ve iklim değişiminin etkilerini gözler önüne serdi. Somali’nin Gedo bölgesinde kameralara yansıyan Habiba Bile isimli bir kadın susuzluktan ölmüş bir besi hayvanının yanında görülüyor.

Fotoğrafı çeken Feisal Omar, “Uzaktan bakınca Somalili bir kadının durduğunu gördüm. Yakınlaşınca yüzünden terler aktığını gördüm. Ona neden burada durduğunu sorunca, ‘Benim 200 keçim susuzluktan öldü. Buradaki de son hayvandı’ dedi” ifadesini kullandı.

BIDEN’IN DÜŞÜŞÜ

2022 yılında birçok gaf yaparak özellikle tabloid medyasının gündeminden düşmeyen Joe Biden 18 Haziran’da korkuttu… Delaware’deki Rehoboth Beach’te bisiklete binen Biden’ın düşmesi korumalarını heyecanlandırdı. 80 yaşındaki Biden’ın ise kazayı yaralanmadan atlatması bir şans olarak nitelendirildi.

AVUSTRALYA AÇIKTA DJOKOVIC KRİZİ

Sırp tenisçi Novak Djokovic, spor dünyasında Covid-19 gerilimi yarattı… Covid-19 aşısı olmadığı için son anda Avustralya’nın vizesini iptal etmesiyle birlikte spor dünyası bu olayı tartıştı. Reuters’ın paylaştığı bu fotoğrafta ise Djokovic Birleşik Arap Emirlikleri’ne dönüşte görülüyor.

KRALİÇE ELIZABETH’İN ÖLÜMÜ

Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’de yaşamını yitirmesi uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, İngiltere’de de büyük bir yas vardı… Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğrafta görevliler Kraliçe Elizabeth’in tabutunu İskoçya’daki Holyroodhouse Sarayı’nda taşırken görülüyor.(SÖZCÜ)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.