Rusya’dan BM’ye tazminat tepkisi: Resmi soygun

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulunda dün Rusya’nın Ukrayna’ya savaş …

Rusya’dan BM’ye tazminat tepkisi: Resmi soygun
Yayınlama: 16.11.2022 00:34
Düzenleme: 16.11.2022 19:26
A+
A-

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulunda dün Rusya’nın Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesini isteyen kararın kabul edilmesini eleştirdi.

‘Soygunun resmileştirilmesidir’

Peskov, BM Genel Kurulunda Rusya’nın Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesine yönelik kabul edilen karara tepki göstererek, “Bu sürecin organizatörleri rezervlerimizin soygununu tamamlamaya çalışıyor. Bu, BM platformunun kullanılarak soygunun resmileştirilmesidir” dedi.

Söz konusu kararın bağlayıcı olmadığını söyleyen Peskov, “Biz de bu karara böyle yaklaşacağız” ifadesini kullandı.

‘Gereken her şey yapılacak’

Rusya’nın dondurulan altın ve döviz rezervleri için gereken her şeyi yapacağını vurgulayan Peskov, “Son altı aylık dönemde özel mülkiyetin, uluslararası hukukun tüm kurallarının çiğnenmesiyle birlikte, bu tür haraççılık gibi el koyma yöntemleri hakim. Atacağımız adımlarımızı belirlerken tüm bunları dikkate alacağız” dedi.

193 üyeli BM Genel Kurulu, dün, Rusya’nın Ukrayna içerisinde veya Ukrayna’ya karşı her türlü uluslararası hukuk ihlalinden sorumlu tutulmasının talep edildiği kararı oyladı.

94 ülkenin lehte, 14 ülkenin aleyhte oy kullandığı oylamada 74 üye ülke çekimser kaldı. Rusya, Çin, İran ve Suriye karara karşı oy kullanan üye ülkeler arasında yer aldı.

Kremlin’den Macron’a cevap

Kremlin sözcüsü Peskov yaptığı açıklamaların devamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un G20 Zirvesi’nde dile getirdiği talebe de değindi. Bu sene Endonezya ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 zirvesinde Macron’un Çin Devlet Başkanı Şi Cinping‘den Ukrayna ile müzakerede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e baskı yapması talebi üzerine Peskov, “müzakere masası şimdilik sözkonusu değil” dedi.

Peskov, “Asıl mesele, Devlet Başkanı Zelenski tarafından defalarca dile getirilen ve Ukrayna’nın hem fiilen hem de hukuken müzakere yürütemeyeceğini ve yürütmek istemediğini gösteren tutumdur” dedi.

Peskov, Kremlin’in Zelenski’nin G20 zirvesinde barışın sağlanmasına yönelik on maddelik bir plana ilişkin açıklamalarını gördüğünü de sözlerine ekledi.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.