Şarkıcı Cengiz’in hikayesi: Bursa Bülbülü

Şarkıcı Cengiz’in hikayesi: Bursa Bülbülü
Yayınlama: 16.01.2023 00:00
A+
A-

Bir şarkı sözü, bir film repliği, bir iki mısra şiir veya bir paragrafın içinden bizleri zamanın berisini anımsatıp veya ötesine alıp götüren şeyler.

Her şey zamana yeniliyor maalesef. İnsan yeniliyor. Hikayeler yeniliyor. Anılar yeniliyor. Sevinçler, tasalar, heyecanlar, beklentiler zamanın o değirmenine yenik düşüyor. Ta ki, bir şiir dizesi, bir şarkının dönüp duran nakaratı, bir romanın sayfaları arasındaki o en can alıcı tasvir, bir şeyleri hatırlatana dek.

Anılar…
Zihnimizin bir yerinde öylece bekleyip de duran ve kendini hatırlatacak o anı yakaladığında, ya mutlu bir tebessüme ya da acımsı bir tad hissine dönüşen birikmişlikler. Arttırırken eksilten, zaman zaman da eksiltirken arttıran yaşanmışlıklar.

Bu girizgahtan bir iki satır sonra, zaman, anılar, insanlar ve hikayeler konusunda bir iki satır yazmak istememin sebebi izlediğim bir film.
Adı Cengiz, o bir müzisyen. Sahneden sahneye geçtiğinizde, küçük bir ilçede komik olaylar ile başlayan, hayallerinin peşinden koşan insanlar. Sanat var, doğa var, aşk var,  sevinç var, heyecan var.

Sonunda mı?
Filmin sonunu elbette size bırakıyorum.
İşin doğrusu  da bu bence.
İzlenecek film listenize almalısınız.

Güzel şeyler çağrıştırdı bende. Eskilere bir yolculuk. Eskiler ne güzeldi derler ya hani? O güzel eskilerden, o eski günlerden. Halbuki dünler daha yeni yeni eskimeye yüz tutmuşken, yarınların bile eskidi eskiyecek olması ne dram bir düşünce, düşündüğünüzde, öyle değil mi?

Bir şarkı sözü, bir film repliği, bir iki mısra şiir veya bir paragrafın içinden bizleri zamanın berisini anımsatıp veya ötesine alıp götüren şeyler.

Neyse;
Demiştim ya, aşk, müzik, doğa, komiklikler veee;
Ve’sini yazmayayım.
İzlemenizi öneririm.
Yarıda kalan, kendiyle, kendine kalanlar için bir film.
Şarkıcı Cengiz’in hikayesi:
Bursa Bülbülü.

Teşekkürler Ata Demirer ve tüm kadroya.
Tavsiye ederim…