Şaşırmaya Devam | Suay Karaman Yazdı

Şaşırmaya Devam | Suay Karaman Yazdı
Yayınlama: 03.09.2023 22:20
A+
A-

17 Ağustos 2023 tarihinde İstanbul Valiliği bir genelge yayınlayarak, halka açık yerlerde alkol tüketiminin yasaklandığını duyurdu. “Olay çıkartanların ekseriyetle alkollü olduğu” gerekçesiyle çıkartılan bu genelgenin asıl ve gizli amacı, bütün ülkede içki yasağının tamamen uygulanmasıdır. Gelen tepkiler üzerine valilik tarafından açıklama yapıldı ama siyasi iktidarın niyeti zaten bellidir; ülkemizi bir İslam devleti haline getirmek, şeriat kurallarını egemen kılmak.

İstanbul Valiliği’nin alkol kararı hakkında basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır; “pırıl pırıl milyonlarca gencimiz neden ateist ya da deist olma tercihini seçti? Dini sürekli siz anlattığınız ve böyle bir yaşam tarzı ortaya koyduğunuz için” şeklinde açıklama yaptı. Deist ya da ateist olanların kötü yola düştüğü gibi bir anlam çıkan ve tepkilere neden olan Başarır’ın bu söylemi, laik devlet ilkesine de aykırıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cuma günü resmi tatil edilmek isteniyor, karma eğitime son verilmeye çalışılıyor, okullarda zorunlu olarak Arapça öğretilmesi gündemde, bazı illerde okullara imam atanıyor. Laiklik sadece anayasada kalmış, siyasilerin umurunda değil.

Bütün bunlar yaşanırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen’in Abant toplantılarının değişmez ismi ve numaracı cumhuriyetçilerin önde gelenlerinden Oral Çalışlar ile genel merkezde görüşme yaptı. Görüşmeye, Kılıçdaroğlu’nun yine her zamanki tutarsız söylemleri damga vurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu; Yeşil Sol adı verilen HDP-PKK ortak girişimi ile Hizbullah’ın Hüda Partisi için “düşmanlaştırılmamalı” diyebiliyor. Kılıçdaroğlu’nun; “milletvekilleri listelerine bakılarak haksız yere CHP sağa kayıyor söylemleri yapılıyor, kararsız muhafazakârlar ‘ulusalcılar iktidara gelirse yeniden eski günlere dönebiliriz korkusu’ ile oylarını tekrar Erdoğan’a verdiler” şeklindeki ifadeleri şaşkınlık yarattı. Yani seçimlerin yitirilmesinin nedeni siyasal İslamcıları ve ikinci cumhuriyetçileri CHP listelerinden aday yapan Kılıçdaroğlu değilmiş, buna tepki gösteren ulusalcılarmış. Seçimi yitirmenin suçunu ulusalcılık adı altında Atatürk’e, Atatürkçülere, cumhuriyete ve cumhuriyetçilere atan birinden başarı beklemek hayal bile değildir.

Kılıçdaroğlu, bölücülerin, dincilerin ve tutucuların peşinde koşmanın etkisiyle gerçekliği olmayan söylemlerde bulunuyor. Bu bilinçsizlik değil, verilen görevi yerine getirmektir. Helalleşme söylemlerini de aynı şekilde değerlendirmek gerekir. Zaten helalleşmenin meyvesi de Perinaz Yaman adlı AKP ve PKK eskisini danışman yaparak görülmüştür.

Bu kişi, 26 Mayıs 2023 tarihinde Yeni CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Kadın ve Aile Politikaları’ndan sorumlu danışman olarak atanıyor. Bu atamadan partililerin çoğunun haberi yoktur. CHP ve Kılıçdaroğlu’na sosyal medyadan tonlarca hakaret yapan birini, danışman yapmak akıl işi değildir. CHP yöneticilerinden bazıları bu iddiayı yalanladılar ama danışman olduğuna ilişkin yazı ortaya çıkınca, susmakta karar kıldılar ve güvenilirliklerini iyice yitirdiler. Bu kişiyi, Kılıçdaroğlu’na danışman yapan ise Hasan Cengiz adlı kaçak saray ile yakın ilişkileri olan biridir.

Hasan Cengiz genel başkana danışman belirlemekten başka milletvekilliği belirleyen ve “CHP’nin her odasında varım” diyen, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin de başkanı. Kılıçdaroğlu ile sürekli görüştüğü de biliniyor. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı belli olur olmaz önce Hasan Cengiz’i arayıp, teşekkür etmesi ilginçtir. Daha ilginç olanı ise Hasan Cengiz’in bir partinin genel başkanına cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde 100 milyon dolar para verdiği yönünde…

Ülkemizin gündeminde laik ve bilimsel eğitimin bitirilmesi, laikliğin yok edilmesi, büyük ekonomik çöküş, terör olayları, yolsuzluk, rüşvet, ahlaksızlık bulunmaktadır. Ancak her gün farklı bir Kılıçdaroğlu söylemiyle gündem değiştirilmekte ve AKP puan toplamaktadır. Seçim yenilgisinin hesabını veremeyen, Atatürkçülerle, ulusalcılarla ve laiklerle bağını kesip atan Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin de yitirilmesinin sorumlusu olacaktır. Bakalım bunu kaç kişi anlayacak ve gereğini yapacak?

Azim ve Karar

13 Temmuz 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Jeoloji Mühendisliği Bölümü (1983) ve İşletme Bölümü (1998) mezunu. Lisans üstü çalışmalarını Trafik Planlaması ve Uygulaması anabilim dalında (2002) ve Hayvancılık İşletme Ekonomisi anabilim dalında (2003) tamamladı. 1983-1985 yıllarında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1986-1987 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı. 1988-2006 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2006-2018 yılları arasında Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle 2018 tarihinden beri Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. 1993 yılında “Bilgisayara Giriş ve Basic” ile “Fotogrametri” kitaplarını yayınladı. Mart 2019 tarihinde “İnadına Cumhuriyet” adlı kitabını yayınladı. Kasım 2021 tarihinde “Türkiye Uçuyor” adlı kitabını yayınladı. Bir süre Cumhuriyet ve Ulus Gazeteleri ile Türkiye Sorunları Dergisi’nde yazı yazmıştır. Kasım 2005-Haziran 2020 tarihleri arasında İlk Kurşun Gazetesi’nde her hafta yazıları yayınlanmıştır. Halen Azim ve Karar Sitesinde yazı yazmaktadır. “Parçalanma Dil İle Başlar” makalesiyle, Dil Derneği tarafından 26 Eylül 2016 tarihinde 84. Dil Bayramı Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin eski Genel Sekreteri’dir. 1961 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı’nın Başkanı’dır. Halen Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin (TÜMÖD) Genel Sekreteri’dir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.